Apgūstot tirgus ekonomikas pamatus , svarīgi ir noskaidrot arī citu tirgus subjektu – uzņēmumu un ar to saistītās ekonomiskās parādības : uzņēmējdarbību, ražošanas funkcijas, izmaksas un peļņu.
Ekonomiste V.Bikse min, ka uzņēmums ir organizatoriski saimnieciska vienība, kurā, izmantojot ražošanas faktorus, tiek īstenota uzņēmējdarbība, lai ražotu un pārdotu preces un pakalpojumus. Uzņēmējdarbību veic uzņēmējs, savukārt uzņēmēja rīcības pamatmotīvs tirgū ir lielākas peļņas iegūšana. Uzņēmējdarbības mērķis ir ražot preces un sniegt pakalpojumu patērētājiem, nevis darīt to peļņas vai spekulāciju nolūkā. Ražošanas priekšnoteikums ir produktu kvalitāte un lētums : tie jāparedz tautai, nevis vienam uzņēmumam. Tādējādi peļņas saņemšanas vislabākais garants ir lētu, kvalitatīvu un pieprasītu preču ražošana. Uzņēmumus pēc lieluma iedala : mazie, lielie un vidējie uzņēmumi. Latvijas ekonomiski aktīvo uzņēmumu kopskaitā dominē galvenokārt mazie un vidējie uzņēmumi. Tajos nodarbinātas divas trešdaļas no privātajā sektorā strādājošajiem.1
Savukārt runājot par ekonomiskajām problēmām jāmin komercdarbības juridiskās formas.
Individuālais komersants uzņēmumu vada viens pats vai viņa pilnvarota persona, tādējādi viņš pats pieņem lēmumus un patur visu peļņu, ko iegūst uzņēmums, taču viņš ir arī atbildīgs par jebkuriem zaudējumiem.
Personālsabiedrība ir vairāku īpašnieku uzņēmums, tādējādi ir noteikta katra sabiedrības dalībnieka atbildības pakāpe un līdzdalība peļņas sadalē.
Kapitālsabiedrība ir uzņēmums, kura pamatkapitāls sastāv no tā daļu vai akciju nominālvērtību kopsummas. Tās dalībnieki ir kapitālturētāji, tādējādi personai var piederēt viena vai vairākas daļas. Dalībnieka atbildība par sabiedrības saistībām ir ierobežota. Viņš atbild tikai ar ieguldīto īpašuma daļu.…