Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:612497
 
Author:
Evaluation:
Published: 12.05.2006.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

15.gs. izveidojās jauna kultūras sistēma, ko apzīmē ar jēdzienu “renesanse” un “humānisms”. Renesanse – savdabīgs, īpatnējs vēstures periods Eiropā. Viduslaikos kultūras ziņā dominēja Francija, vēlāk arī Vācija, taču 15. un 16.gs. Itālija.
Kopš 18.gs. renesansi un humānismu saprot kā kustību, strāvojumu, kas kopumā izsaka novēršanos no viduslaikiem un signalizē par “jauno laiku” sākumu. Kopš 14.gs. renesanse attīstījās Florencē kā jauna kultūras pašapziņas forma, kur atdzima antīkā literatūra un māksla. 15.gs. beigās tā aptvēra arī citas Eiropas zemes.
Ar renesansi plašā nozīmē saprot izglītības vēršanos plašumā. Renesanses izglītības pasaulē attīstījās jaunā “gara aristokrātija”, kas balstījās uz personiskajiem veikumiem. Itāļu sabiedrība deva iespējas cilvēkiem strauji un augstu pacelties, pateicoties individuālajiem panākumiem.
Viduslaiku attieksme pret pasauli tika aizvietota ar individuālu pieeju visu problēmu risinājumā, viduslaiku pozīciju, kad visa mērs bija Dievs, nomainīja orientācija, kad par visa mēru kļuva cilvēks. Renesanse galvenokārt attiecās uz sabiedrības augšslāņiem, bet praktiski neskāra zemākos. Viduslaiku raksturīgo grēcības izjūtu nomainīja lepnības un pašapziņas pilnās pretenzijas uz paradīzi (savā braucienā Kolumbs meklēja zeltu, Dievu un paradīzi zemes virsū).
Par izpētes priekšmetu tika padarīts viss – gan absolūti pareizais, gan bezjēdzīgais. Tāda orientācija deva iespēju domāt par to, par ko viduslaikos domāt bija pilnīgi nepieļaujami, meklēt patiesību tur, kur iepriekš to darīt bija vai nu muļķīgi, vai neiedomājami. Spēja šaubīties un apšaubīt bija raksturīga renesanses īpašība. Renesanse padarīja visas autoritātes vienlīdzīgas. Neviena atsevišķa doma vairs nevarēja pretendēt uz absolūtu patiesību. Viss kļuva relatīvs.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register