• Šumeri- tauta, kas V-IV gt.p.m.ē. apmetās Mezopotāmijas dienvidos, izveidojot t.s. Šumeras civilizāciju. Šumeri dzīvoja pie Persijas jūras līča. Viņi nepazina lielas valsts organizāciju. Šumeri veidojas nelielas pilsētvalstis (apvienojot ciemus).
• Ķīļraksts- Šumeru rakstība. Ķīļraksts atšķiras no Ēģiptes hieroglifiem ar lielāku abstrakcijas pakāpi, zīmes ir shematiskākas, kaut arī var nojaust to izcelšanos no piktogrammām – dažādu lietu un parādību vienkāršotiem zīmējumiem. Tikai 19. gs. otrajā pusē izdevies šos ķīļu rakstus atšifrēt. Mezopotāmijas ķīļraksts tika lietots aptuveni 3000 gadu. To izmantoja ne tikai šumeri, bet arī citas Tuvo Austrumu tautas. Ķīļraksts tika aizmirsts tikai mūsu ēras sākumā.
• Zikurāts- Katras šumeru pilsētas centrā atradās galvenais templis - zikurāts. Tas bija veidots pakāpju piramīdas formā. Pamatā zikurātam ir liels, no ķieģeļiem celts četrstūrains kubs (vai nošķelta piramīda), uz kura uzlikts nākamais, taču mazāks, tad vēl cits. Beidzot uz augšējā kuba atradās svētnīca. Zikurāta konstrukcija atgādināja simbolisku sabiedrības kārtu sadalījumu.
…