Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

Great deal: today with a discount!

Regular price:
7,49
You save:
0,90 (12%)
Discounted price*:
6,59
Purchase
Add to Wish List
ID number:249916
Evaluation:
Published: 10.01.2015.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

21. Viscerālās sensorās sitēmas. Visceroreceptīvo signālu daudzveidība; to uztveres un analīzes fizioloģiskā nozīme. Nocicepcija; antinococeptīvā sistēma.
• Nociceptīvā jeb sāpju sensorā sistēma mobilizē organismu aizsragreakcijai, kuras mērķis ir atbrīvoties no sāpju kairnātāja. Sāpes rada ne tikai negatīvas emociajs ,bet arī maina ieksējo org.darbību(paātrinas sirds darbiba,elpošana,sšaurinās as-vadi utml)
• Nocireceptori - sāpju receptori - augsta sliekšņa receptori, tie signalizē nevis par stimula modalitāti, bet par tā bīstamību audu veselumam. Tos var uzbudināt kairinātāja tieša iedarbība(audu išemizācija) vai arī ķīmiskās vielas (prostanoīdi,serotīns,bradikinīns,K), kuras rodas kairinājuma rezultātā.
• Jušanas nervgaļi radīti, lai saprastu vai noteiktā vietā nav bojājuma, neidentificē bojājuma iemeslu ,bet audu bojājumu!
• Sāpju recepcija mobilizē organismu aizsargreakcijai. Sāpju sajūtai ir signāla nozīme. Tā ziņo par dzīvībai svarīgu kontaktu izjaukšanu, par ādas un gļotādas bojājumiem, par oksidācijas līmeņa pazemināšanos un iekšējās vides ķīmiskam izmaiņam. Sapju izcelsme un modalitāte ir ļoti dažādas.
Muguras smadzenes notiek nerva impulsa pārslēgšanās no primārās nervu šūnas uz sekundāro. Regulējošā sistema,kas regulē impulse pārvadi starp šūnām, atrodas mug. smadzeņu pelekajā vielā, mugurējā daļā, tur atrodas internerons, kas saistās ar resnajām un tievajām primārajām n.šķ., gan ar sekundāro, pārvadošo šūnu. Divi tā aksona zarojumi DP novada, kur tie caur sinapsi savienoti ar pirmarajam jušanas šķiedrām. Tievās šķiedras - pārvada lielākoties sāpīgu kairinātāju izraisītus signālus, bet resnās - uzbudināšanu samazina.
• Antinociceptīvā sistēma: sistēma, kas samazina sāpju signālu pārvades. Ietilpst: vidussmadzeņu kodoli, retikulārā formācija, hipotalāma kodoli. Sāpju samazināšanās notiek kavējot starpneironu darbību dažādos aferento ceļu līmeņos. Šī sistēma paaugstina cilvēka izturību pret sāpēm. Piem . vidussmadzeņu kodoli producē endorfīnus un enkefalīnus, tāda pati prestāpju iedarbība ir glicīnam, gammaaminosviestskābei (GABA) un kateholamīniem.
• Viscerālās sensorās sistēmas – tā informē CNS par norisēm iekšējos orgānos. Šīs sistēmas uzdevums ir uzturēt konstantus iekšējās vides parametrus.
• Visceroreceptori jeb interoreceptori atrodas iekšējos orgānos un tos iedala mehanoreceptoros, ķīmijreceptoros, termoreceptoros un osmoreceptoros.

Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this Atlants.lv paper on „Sensorās sistēmas”.

Link to paper:
https://eng.atlants.lv/w/249916

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register