Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

Great deal: today with a discount!

Regular price:
4,49
You save:
0,49 (11%)
Discounted price*:
4,00
Purchase
Add to Wish List
ID number:369484
Author:
Evaluation:
Published: 06.08.2007.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Ķīmiskais simbols ir S un atoma kodola lādiņš 16. Elektronu sadalījums pa čaulām: 2, 8, 6. Atommasa- 32. Elementu periodiskajā sistēmā sērs atrodas III periodā.
Atrašanās dabā. Sērs zemes garozā ieņem 15. vietu izplatības ziņā(masas daļās 0,048%). Atšķirībā no daudziem citiem elementiem, sērs dabā atrodams arī tīrā veidā. Ievērojamākās sēra tīrradņu ieguves ir Sicīlijā, Polijā, Luiziānas un Teksasas štatos ASV, Japānā, Rietumukrainā. Nozīmīgākie sēru saturošie minerāli ir metālu sulfīdi un sulfāti: vara spīde, svina spīde, glaubersāls, cinka māns, ģipsis.
Sēra savienojumi sastopami arī naftā un akmeņoglēs, kur sēra saturs var sasniegt 5%. Sērs ietilpst arī olbaltumvielu (0,8...2,4%), fermentu, vitamīnu, antibiotisko vielu sastāvā.
Sērs dabā ir plaši izplatīts. Tas sastopams kā brīvā veidā, tā arī dažādos savienojumos. Tīrradņa sērs sastopams kalnu iežos un bieži veido tajos dzīslas, var atrasties arī pazemes slāņos. Reizēm satopami caurspīdīgi sēra kristāli, visbiežāk kā atsevišķu kristālu saaugumi- drūzas.
Padomju Savienībā sēra atradnes atradās Turkmēnijas PSR – Karakuma tuksnesī, Uzbekijas PSR, Kaukāzā, Vlgas krastos, Kamčatā un citās vietās.

Liela nozīme ir sēra dabiskajiem savienojumiem ar metāliem. Nereti tos sauc par pirītiem vai spīdēm – tiem raksturīgā metāliskā spīduma dēļ. Daudzi pirīti ir vērtīgas rūdas, no kurām iegūst metālus. Tā, piemēram, no svina spīdes PbS iegūst svinu.
Bieži sērs ir sastopams sērskābes sāļu veidā. Tā, piemēram, sāls CaSO4 ir minerāla ģipša sastāvdaļa. Magnija sulfāts MGSO4 ir izšķīdis jūras ūdenī. Milzīgi nātrija sulfāta krājumi ir Kaspijas jūras Karabogazgola līcī.
Sērs ietilpst dažu augu un dzīvnieku olbaltumvielām sadaloties, sērs izdalās gaisā sērūdeņraža veidā.
Īpašības. Sērs veido vairākas alotropiskas modifikācijas. No tām izpētītas divas kristāliskās formas- oktaedriskais un prizmatiskais sērs. Oktaedriskā sēra kristāli ir dzelteni, tiem ir oktaedru forma, kuru virsotnes ir šķautnes nereti ir nošķeltas. (Oktaedrisko sēru sauc arī par rombisko sēru, jo oktaedra šķērsgriezums ir rombs.) Oktaedriskais sērs kūst apmēram1130 C temperatūrā, tā blīvums 2,27, ūdenī nešķīst, bet šķīst sērogleklī CS2 benzolā C6H6, benzīnā, petrolejā un dažos citos šķīdinātājos. Siltumu un elektrību sērs vada vāji. Lēni atdzesējot izkausētu sēru, veidojas gari adatveida prizmatiskā sēra kristāli. Prizmatisko sēru sauc arī par monoklīno sēru. Tas kūst apmēram 1190C temperatūrā; arī šķīst6 sērogleklī. Ja sēru uzkarsēgandrīz līdz vārīšanās temperatūrai (444,60C), bet pēc tam tievā strūklā ielej aukstā ūden, tad izveidojas plastiskais sērs. Tā ir mīksta, puscaurspīdīga, brūna masa, kura ir tik plastiska, ka tai var piešķirt jebkuru formu vai izvilkt garos pavedienos. Sērogleklī šķīst tikai daļēji. Pakāpeniski pārvēšas oktaedriskajā sēra
Oktaedriskā un prizmatiskā sēra molekulu atomu sastāvs ir vienāds.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −1,14 €
Work pack Nr. 1157341
Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this Atlants.lv paper on „Sērs un tā savienojumi”.

Link to paper:
https://eng.atlants.lv/w/369484

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register