Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

DiscountGreat deal: today with a discount!

Regular price:
4,99
You save:
0,75 (15%)
Discounted price*:
4,24
Purchase
Add to Wish List
ID number:488923
Author:
Evaluation:
Published: 17.06.2016.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

11. Vara
Vara ir spēja ietekmēt citu cilvēku rīcību ar kaut kādu līdzekļu – autoritātes, tiesību, vardarbības palīdzību.” Vara ir saistīta ar sinonīmu jēdzienu “ietekme”, kas ietver sevī pārliecināšanu (ietekmējot kādu bez draudiem un solījumiem), salīgšanu (solot balvu vai draudot ar sodu) un beidzot ar piespiešanu (draudot ar bargu sodu). Varu var uztvert kā ietekmes formu.
Termins “vara” sociālā kontekstā tiek lietots, lai apzīmētu noteikta veida spējas piespiest darīt to, ko kāds vai kāda sociāla grupa grib. To ir iespējams panākt, ja kāds ir labs orators, ja kādam uzticas viņa iejūtības vai zināšanu dēļ, ja kāds cilvēks ieņem noteiktu posteni vai arī, ja kadam ir iespējams realizēt sankcijas nepaklausības gadījumā.
Saskaņā ar vācu sociologa M.Vēbera teoriju, eksistē trīs autoratīvās varas tipi: tradīciju, harizmātiskais, racionāli iegūtais. Tradīciju varas tipa pamatā – ticība pastāvošajām tradīcijām, sabiedrībā pieņemtajām uzvedības normām. Šajā gadījumā vadonim ir tiesības patāvēt saskaņā ar tradīciju un viņam pakļaujas ikviens, kas akceptē tradīcijas neaizskaramību, taču, ja varas īstenotājs pats pārkārpj tradicionālos likumus, var gadīties, ka viņš tiek no varas atstādināts.
Harizmētiskais varas tips balstās uz bezierunu, aklu pakļaušnos vadonim. Autoritāte šajā gadījumā balstās uz vadītāja izcilajām personiskajām īpašībām – varonību, intelektu, labām oratora spējām.
Racionāli iegūtais varas tips, savukārt, balstās uz ticību tiesību spēkam. Tam, kurš īsteno šādu varu, ir tiesības izdot pavēles un prasīt, lai tās tiktu pildītas, ja pavēles izdevējs ieņem noteiktu amatu saskaņā ar attiecīgo likumu sistēmu.
Varu var defināt kā gribētu seku radīšanu. Ir dažādi formu klasificēšanas veidi. Varu pār cilvēkiem var klasificēt pēc indivīdu ietekmēšanas veida jeb pēc šajā ietekmēšanā izmatotās organizatoriskās struktūras tipa.
Indivīdu var ietekmēt:
a) lietojot tiešu fizisko varu pār viņa ķermeni, piemēram, apcietinot,
b) stimulējot ar balvām un sodiem, piemēram, dodot vai liedzot darbu,
c) iedarbojoties uz uzskatiem, proti, veicot propogandu šī vārda visplašākajā nozīmē, piemērm, demokrātija ir cilvēku pārliecināšana, ka rīkoties atbilstoši tai ir viņu interesēs, tā būtībā ir viena no pilnīgākajām varas formām.

Editor's remarks
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register