10.Kas ir lēmums
Lēmums ir fiksēts stāvoklis, kas tiek sasniegts, veicot virkni darbību, un,kas paredz risinājumu.
POSMI. 1. problēmas definēšana- iezīmes 1)atrast problēmas cēloņus un atšķirt no prbobl. iemesliem un simptomiem.
2) jāformulē vai jāpārliecinās par uzņēm. vai iestādes mērķi., un paturēt to prātā , risinot problēmu.
2. informācijas vākšana un novērtēšana. Jāsaprot , kādu informāciju vākt un cik vien iespējams savākt vairāk.Novērtēt to , sagrupēt vai citādi apstrādāt ar datu apstrādes līdzekļiem.
3. Alternatīvu izsrtrāde-izveidot sarakstu ar visām iespējamām alternatīvām.Der atcerēties arī lēm. nepieņemšanu kā alternatīvu.Izmantot jau gatavus piemērus un risinājumus ,izstrādāt dažādus oriģinālus risinājumus.
4. Alternatīvu novērtēšana- noteikt dažādu altern.risinājumus. Izvērtēt izmaksas, sekas, laika patēriņu, salīdzināt vērtības: faktorus kā nauda, ietaupītais laiks, uzņēm. slava, darbinieku apmierinātība. Noteikt alternatīvu riska pakāpes.
5.Alternatīvas izvēle un lēmuma pieņemšana- lēm. pieņēmēja vērtējums ar atbilstošo informāciju, kas izriet no vērtējumiem, kuri iegūti informācijas un altern. izvēles un to novērtējuma posmos.. Lēm. sagatavotājiem var nebūt visas informācijas par probl., kā arī vidi, kurā lēm. tiks pieņemts un arī realizēts, tādēļ lēm. pieņēmēja vērtējums var atšķirties no tehniskās apstrādes un analīzes rezult. It sevišķi šīs vērtējumu atšķirības var izpausties, pieņemot kolektīvus lēm. kur katram
…