Starptautiskās privāttiesības ir nacionālās valsts tiesību sastāvdaļa. Katrai valstij ir savas starptautiskās privāttiesības. Cik ir valstu, tik arī starptautisko tiesību.
Starptautiskās privāttiesības- nosaukums ir maldinošs. 19. gs. ieviesa anglis Story un kopš tā laika to lieto. Latvijā- internacionālās civiltiesības. Precīzais vārds ir privāttiesības. Konfliktu, kolīziju tiesības- arī tas neatspoguļo pilnīgi; nav konfliktu. Apzīmējums radās, nepariezi izprotot kolīziju starptautiskās privāttiesības.
Uzdevumi:
noskaidrot, kuras valsts tiesības kādam gadījumam tiks piemērotas;
noskaidrot starptautisko piekritību (kurai valstij strīds ir piekritis, kas noticis, izvēlas normas, kuras jāpiemēro. Latvijas tiesības var piemērot ārvalstīs, ārvalstu tiesības var piemērot Latvijas tiesas);
risināt materiālo tiesību jautājumus pēc būtības;
Regulēšanas priekšmets:
Šaurākā nozīmē- tikai no likuma izvēles, piemērojamais likums.
Plašākā nozīmē- jebkuri starptautisko privāttiesību jautājumi.
Dažādās valstīs ir dažāda izpratne par to, ko regulē starptautiskās privāttiesības. Piemēram, Beļģijā, Francijā, Itālijā, Latvijā – abās nozīmēs; Vācijā- tikai šaurākā nozīmē.
Rašanās:
Ārpolitiskie iemesli, proti, radās nepieciešamība respektēt ārvalsts tiesības mūsu valstī (tiklīdz sākās ārvalsts tiesību atzīšana citas valsts teritorijā).
Ekonomiskie iemesli (globālā tirdzniecība, migrācija, modernās komunikācijas, brīvo iedzīvotāju pārvietošanās).
Juridiskie iemesli (kolīziju normas). …