Literatūrā ir sastopama arī sekojoša varas klasifikācija:
1.Piespiedu vara.
2.Atalgojuma vara.
3.Personības vara (harizmātiskā vara).
4.Eksperta vara.
5.. Formālā vara.
6.Autoratīvā vara (izpaužas kā vadītāja vienpersoniska dominance- „vienīgā taisnība”, nerēķināšanās ar padotajiem, viņu viedokļu neuzklausīšana, vadīšana galvenokārt izmantojot kontroles un piespiešanas funkcijas)
7. Tradīciju vara (balstās uz organizācijas tradīcijām, vērtībām, kultūru, var būt gan stabilizējoša – esam atpazīstami un apmierinām savus klientus un sadarbības partnerus; gan bremzējoša, ja traucē ienākt organizācijā „jaunajam”)
Pakļaušanai vadītājs var izmantot tradīciiju, autoritāro un atalgojuma varu.
Makklelands uzskatīja, ka cilvēkiem ir raksturīgas varas, panākumu un kopības izjūtas vajadzības. Kāda no tām katram cilvēkam ir dominējošā, taču dominante dažādu faktoru ietekmē laika gaitā var mainīties.
Šajā gadījumā tēvs un meita izmantoja varu lai kontrolētu un ietekmētu savus darbiniekus. Darbiniekiem ir vajadzīga motivācija lai strādātu,kura šajā gadījumā nebija tāda kādu to vēlētos darbinieki un beigās vispāt tika atcelta. Neatbilstošs zināšanu līmenis vadītājiem neļāva pareizi motivēt un vadīt,kā arī atbalstīt savus darbiniekus.
2)Vācu filozofs un ekonomists M.Vēbers, definējot varu, uzsver, ka tā ir spēks, kas saliedē atsevišķas gribas kopējā straumē, kopēju mērķu sasniegšanai.
Daži F.Bēkona ieteikumi:
1. Savā darbībā centies būt konsekvents, lai padotie iepriekš varētu zināt, kas viņus gaida.
2. Neesi pārmērīgi pašpārliecināts un nerīkojies patvaļīgi.
3. Ja novirzies no saviem likumiem, tad pamatīgi izskaidro savu rīcību.
4. Esi saudzīgs pret zemāko tiesībām un uzskatiem par goda lietu, ja vari vadīt galvenajos jautājumos, nejaucoties vienmēr un visur.
5. Uzaicini palīgus un padomdevējus un iesaisti arī tos savā darbībā.
Mūsdienu speciālistu ieteikumi vadītājiem
1. Gudrs un taisnīgs vadītājs neuzstiepj savas domas un gribu, bet atļauj arī padotajiem izteikt savu viedokli.
2. Labs vadītājs saskaņo varu ar paškontroli un nepieļauj egoistisku un impulsīvu rotaļu ar varu, neizmanto metodes, kuras neatbilst konkrētai situācijai.
…