Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:662143
 
Author:
Evaluation:
Published: 27.02.2013.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 3 units
References: Used
Extract

Tas ir ļoti nozīmīgs faktors, tā kā pastāv būtiskas atšķirības starp vieglu un rupju neuzmanību, kā arī pastāv būtiska atšķirība zaudējuma atlīdzības noteikšanā. 1645. pants atklāj, kāda ir cilvēka rīcība rupjas neuzmanības rezultātā - neuzmanība ir rupja, ja kāds rīkojas augstākā mērā vieglprātīgi un nevērīgi, vai mazāk rūpējas par viņam uzticētām svešām lietām un darīšanām nekā par savām paša, vai arī uzsāk tādu darbību, kuras kaitīgums un bīstamība nevarēja un nedrīkstēja palikt viņam nezināmi. Pie tam būtiski atzīmēt, ka likums paredz, ka zaudējumu atlīdzības un citu civiltiesisku seku ziņā rupja neuzmanība pilnīgi pielīdzināma ļaunam nolūkam. K. Torgāns komentāros atzīmē, ka rūpes par paša lietām un darīšanām ir būtisks kritērijs, pēc kura tiek noteikta neuzmanības pakāpe, jo rūpes par savām lietām ir mēraukla, pēc kuras tiek vērtētas rūpes par svešām lietām. Par vieglu neuzmanību likums atzīst tās rūpības un čaklības trūkumu, kāda vispār jāievēro krietnam un rūpīgam saimniekam. Pastāv gadījumi, kuros neuzmanība nav atzīstama par vainu, tā, piemēram, likums paredz, ka neuzmanība nepārvaramas varas dēļ, nav atzīstama par vainu.
K. Torgāns mācību grāmatā „Saistību tiesības 1. daļa” aizskar šo tēmu arī vēsturiskajā aspektā . Darba autorei likās interesanti, ka vainas pakāpe ne vienmēr ir pastāvējusi. K. Torgāns raksta, ka cilvēku sabiedrības veidošanās sākumposmos dominēja atbildība par nodarījuma faktu, nepētot vainu, tātad nepastāvēja dažādas vainas pakāpes, līdz ar to netika meklēta vainas esamība vai neesamība. Par katru nodarījumu persona bija atbildīga un nereti izcieta sodu vai maksāja zaudējuma atlīdzību. Protams, ar laiku situācija mainījās un cilvēce atteicās no tik primitīvām atbildības konstatēšanas formām. Parādījās vainas koncepcija, kas savu triumfu vēroja 19. gs.
Tātad, persona ne vienmēr var būt vainojama, izdarot kādu neatļautu darbību jeb tiesību aizskārumu. Ir būtiski saprast, kas ir neatļauta darbība un vēl būtiskāk izprast, kad persona to ir darījusi ļaunā nolūkā vai neuzmanības dēļ.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register