Normatīvais akts ir publiskās varas (tautas, valsts, pašvaldības) institūcijas tiesību normu jaunrades akts. Normatīvie akti ir rakstveida juridiskie akti, ko izdod kompetentas valsts iestādes un kas satur tiesību normas (vispārobligātus uzvedības noteikumus), piemēram, konsitūcijas, likumi, noteikumi, instrukcijas.
Normatīvo aktu pazīmes:
1.Rakstveida forma;
2.Ar NA tiesību normas tiek noteiktas, grozītas, atceltas;
3.Izdoti izdevēja kompetences robežās, par jautājumiem, kas ietilpst to izdevēju kompetencē;
4.Izdoti likumā noteiktā kārtībā;
5.Satur tiesību normas;
6.Vairākkārt piemērojami (nenoteikta skaita visiem šāda veida gadījumiem, vairākkārtēja regulācija);
7.Adresēti visiem (adresēts nenoteiktam personu lokam);
8.Vispārsaistoši.
Normatīvo tiesību aktu klasifikācija:
Demokrātiskai un tiesiskai valstij ir raksturīgs strikts dalījums starp ārējiem un iekšējiem normatīvajiem aktiem. Viena no galvenajām pazīmēm, pēc kādām tiesību akti tiek dalīti ieksējos un ārējos aktos ir konkrētā akta adresāts.
1.iekšējie normatīvie tiesību akti - saistoši tikai pašai iestādei un tai padotajām iestādēm, taču ir tiesību normas pazīmes,
2. ārējie normatīvie tiesību akti - izdod tikai demokrātiski leģitīmas institūcijas.
Ārējie normatīvie akti ir saistoši jebkuram abstraktam personu lokam un ar tiem tiek regulētas tiesiskas attiecības starp publisko tiesību subjektu no vienas puses un indivīdu vai citiem tiesību subjektiem no otras puses. Ārējie NA ir Satversme, MK noteikumi un pašvaldību saistošie noteikumi, kā arī starptautitskie līgumi un ES (Kopienas) pamatlīgumi un uz to pamata izdotie NA. …