Vērtspapīri kā lieta
Vērtspapīra jēdziens
Vērstpapīrs (saskaņā ar LR likuma „Par vērtspapīriem” 1.punktu) – ir privāttiesību dokuments, kas apliecina tā izdevēja saistību pret dokumenta valdītāju un var būt par publiskās apgrozības objektu nemainoties tajā nostiprināto tiesību apjomam. Vērtspapīrs satur privāttiesisku materiālu vērtību un tie piemīt mantiska rakstura saistību.
Ar publiskās apgrozības vērtspapīriem saprot vērstpapīrus, kurus var iegādāties un turēt jebkura persona.
Emitents – ir persona, kas ir tiesīga izlaist un izlaiž vērtspapīru savā vārdā, - valsts, pašvaldība, Latvijas Banka, Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā reģistrētā juridiskā persona, ka arī ārvalstu reģistros reģistrētas juridiskās personas, kas ir tiesīgas izlaist un izlaiž vērstpapīrus savā vārdā (jebkurus vērtspapīrus).
Vērtspapīru klasifikācija:
Pēc vērstpapīru šķiras:
Obligācija
Sertifikāti
Ķīlu zīme
Vekselis
Akcija
Čeks
Konosaments
Tos likumā noteiktajā kārtībā izlaiž valsts pašvaldības, uzņēmumi un tie dod tiesības uz ienākumu to turētājām.
Pēc vērtspapīra veida:
Uzvārda vērtspapīri, jeb turētāja vērtspapīri
Vārda vērtspapīri
Ordera vērtspapīri
Uzrādītāja vērtspapīrs ir tāds dokuments, kurā nav noteikta konkrēta persona, attiecībā uz kuru ir jāaizpilda šī saistība piem., valsts obligācija un publiskās akciju sabiedrības obligācija). Vērtspapīra īpašnieks ir tā persona, kura uzrāda vērtspapīru. Vērtspapīrā paredzētās tiesības var realizēt katrs tā turētājs – kreditors ir katrs, kurā rokās vērtspapīrs atrodas, t.i., kurš to tur. (obligācija).
Vārda vērtspapīri ir dokumenti, kas izrakstīti uz konkrētas personas vārda. Šī persona var izmantot vārda vērstpapīrā ietvertās tiesības un šo vērtspapīru turētājs ir zināms emitentam. (piem., akcijas, obligācijas, mēnešbiļete).
…