Os occipitale- zināmā mērā atgādina muguras skriemeļus un tāpēc to var uzskatīt par pāreju no kakla daļas uz galvaskausu. Os ocipitale norobežo smadzeņu dobumu no ventrālās un kaudālās puses. Pakauša kaulam izšķir pamatu jeb ķermeni, sānu daļas un pakauša kaula zvīņu, kas saaug tikai pēc dzimšanas.
Pars basilaris (pakauša kaula ķermenis) atrodas smadzeņu dobuma apakšējā malā un ar savu priekšējo galu savienojas ar os sphenoidale (ķīļa kaulu).iekšpusē uz os occipitale pars basilaris augšējās malas nenovērojama fossa pontis, bet kaudāli no tās fossa medullae oblongatae. Pars basilaris norobežo foramen lacerum (robaino caurumu) no mediālās puses.
Os occipitale partes laterales (sānu daļas) apņem foramen magnum (lielo caurumu). Ventrāli un laterāli no foramen Magnum atrodas divi condyli occipitales (pakauša kaula kondiļi), kas veido locītavu ar atlantu. Katra kondiļa laterālajā pusē atrodas processus jugularis (rīkles izaugums), kas ir samērā garš un viegli izliekts uz ārpusi. Starp processus jugularis un condyli occipitale atrodas fossa condylaris ventralis, kurā redzams canalis n. hypoglossi (zemmēles nervu kanāls).
Squama occipitalis (pakauša kaila zvīņa) atrodas smadzeņu dobuma kaudālājā pusē. Zvīņas ārējo virsmu cirsta nuchae (pakauša kaula šķautne) sadala divās daļās: pars nuchalis (pakauša daļā) un …