SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI
Darba mērķis ir: izpētīt debitoru parādu uzraudzības paņēmienus trīs alkoholisko dzērienu vairumtirdzniecības uzņēmumos Latvijā, izstrādāt lēmumu pieņemšanas shēmu preces izsniegšanai ar pēcapmaksu esošiem un jauniem klientiem, pilnveidot debitora limita noteikšanas sistēmu, rast debitoru parādu pārvaldības jaunus risinājumus. Mērķa sasniegšanai darbā veikti uzstādīti uzdevumi, pamatojoties uz paveikto apkopoti secinājumi:
1. Alkoholisko dzērienu patēriņš Latvijā ar katru gadu palielinās, kas ir saistīts ar akcīzes nodokļa kāpumu, ka arī saistīts ar ievērojamo Igauņu tūristu pieplūdumu ar mērķi iegādāties alkoholu par zemākām cenām. Latvija ieņem sesto vietu pēc alkohola patēriņa no 28 Eiropas valstīm. Akcīzes nodokļa ieņēmumi par alkoholiskajiem dzērieniem no 2013. gada palielinājās par 71,3 milj. EUR, kas sastāda 79 % (1. att.). Pēc SPCK datiem, pircēji vairāk patērē alu un grādīgos dzērienus, pēc tam seko vīns un pārējie alkoholiskie dzērieni. Kopumā nozarei ir augšupejoša tendence.
2. Uzņēmumu finanšu aprites koeficenti, likviditātes, stabilitātes rādītāji, kuri liecina par to, ka visiem pētāmajiem uzņēmumiem debitoru iekasēšanas dienas pārsniedz vidējo rādītāju nozarē. Tas liecina par uzņēmumu liberālās kredītpolitikas pielietošanu.
3. Dzērienu vairumtirdzniecības uzņēmumi pielieto liberālo kredītpolitiku, peļņas palielināšanas nolūkā, jo sīvās konkurences cīņā, nācās kreditēt savus klientus, lai tos noturētu un palielinātu preču pārdošanas apjomus.
4. Analizējot debitoru, kreditoru aprites koeficentus, parāda, ka visi trīs uzņēmumi izvēlas kreditorus, kam ir jāmaksā ar atliktu maksājumu, kreditoru iekasēšanas dienas pārsniedz debitoru iekasēšanas dienas.…