Attīstoties un pilnveidojoties sabiedrībai attīstās arī zinātnes nozares, tai skaitā arī medicīnas zinātne. Veidojas nepieciešamība pēc ārstu palīgiem vai arī aprūpes māsām.
Izvēlētās bakalaura darba tēmas „Māsas un pacientu viedoklis par sadarbību un māsas pienākumiem Rīgas un Latgales novada slimnīcas ķirurģijas nodaļā” aktualitāti nosaka pacientu kā slimnīcas klientu stāvokļa maiņa. Agrāk pacients tika uzskatīts par personu, kurai jāsniedz pirmā medicīniskā palīdzība un aprūpe, nesniedziet detalizētu skaidrojumu par notiekošajiem aprūpes un ārstēšanas procesiem. Šobrīd pacientu stāvoklis ir mainījies no vienkārši „slimnieka” uz „māsu sadarbības partneri”, kur veicot medicīnisko aprūpi un manipulācijas, tiek sniegta informācija par notiekošo ārstēšanas un aprūpes procesu. Pacients tiek aktīvi iesaistīts veselības procesā, ja rodas problēmas ar pacienta un māsas sadarbības izveidi, tad māsas primārais uzdevums ir mēģināt visiem iespējamie veidiem ieinteresēt un iesaistīt pacientu sadarbībā. Kā tas tiek veikts no māsas un pacienta puses, tiek atspoguļots bakalaura darba teorētiskajā un praktiskajā nodaļās.
Pacientiem nepieciešams ne tikai ātrs un rezultatīvs atveseļošanās process, bet arī visam ieguldītajam medicīnas personāla darbam šajā posmā ir jābūt mērķētam tieši uz pacienta labklājību un psiholoģisko stabilitāti atveseļošanās procesā.
Pacientu atlabšana pēc smagām slimībām un sarežģītām operācijām ir lielākoties atkarīga no māsas profesionālās sagatavotības un piemērotības šim darbam. Sadarbība ar pacientu prasa stipru un stingru psiholoģisko kontaktu ar spēju atklāt visas notiekošās procedūras sekmīgu iedarbību uz pacienta atveseļošanās procesu. Nenoliedzami māsas sadarbošanās ar pacientu pozitīvi ietekmē arī viņa atveseļošanos. Ar īpašu rūpību un profesionālo pieeju ir aprūpējami pacienti ķirurģijas nodaļās, jo šai nodaļā pacienti ir ar dažādām vecuma grupām, veseļošanās procesiem un slimības pakāpi. Līdz ar to sadarbošanās ar pacientu ir īpašs uzdevums, kas iedarbotos pozitīvi uz pacienta atveseļošanās procesu, jo kirurģiska iejaukšanās organismā ir liela psiholoģiskā spriedze pacientam, lai arī mērķis ir slimības novēršana un pacienta veselības uzlabošana. Nereti tieši pacienta sagatavošana operācijai ir svarīgs māsas uzdevums, jo tas ietver ne tikai pacienta fizisku un informatīvo sagatvošanu gaidāmajam procesam, bet arī morālo atbalstu.…