Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

DiscountGreat deal: today with a discount!

Regular price:
21,48
You save:
2,36 (11%)
Discounted price*:
19,12
Purchase
Add to Wish List
ID number:524614
Author:
Evaluation:
Published: 14.09.2016.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 35 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  IEVADS    1
1.  RĒTORIKA UN RUNAS MĀKSLA IMPĒRIJAS LAIKA ROMAS KULTŪRTELPĀ    4
2.  JUVENĀLS UN VIŅA SATIRAS: SATIRAS ŽANRA KONTEKSTS    8
3.  TOPOS JĒDZIENS ANTĪKAJĀ RĒTORIKĀ    11
4.  RĒTORIKAS TOPOI, TO VEIDI UN FUNKCIJA JUVENĀLA SATIRĀS    20
4.1.  Laika topos    20
4.2.  Vietas topos    27
4.3.  Personu topoi    33
4.4.  Dažādi topoi    48
  SECINĀJUMI    54
  IZMANTOTĀS LITERATŪRAS SARAKSTS    57
Extract

SECINĀJUMI
Romas impērijas laikā nav izteiktu robežu starp rētoriku un literatūru, dažādu norišu rezultātā rodas rētorikas principu pārnesums uz literāru tekstu. Romas impērijas laika dzejnieks Juvenāls, gluži kā orators publiskajās runās, lai uzvarētu savu tiesas prāvu, satirās izmanto rētorikas topoi, lai paustu savu sašutumu un radītu to citos.
Maģistra darba “Rētorikas topoi Juvenāla satirās” izstrādes laikā autore iepazinās ar topos jēdziena izpratni un dažādajiem topoi uzskaitījumiem rētorikas iztirzājumos, klasificēja topoi veidus Juvenāla pirmās grāmatas piecās satirās un analizēja topoi teksta piemērus. Analizējot Juvenāla pirmās grāmatas piecas satiras ir izdalāmi četri rētorikas topoi: laika topos, vietas topos, personu topoi un dažādi topoi.
Laika topos ir stabila tēma antīkajā rētorikā, kuru Juvenāls izmanto, lai izteiktu sašutumu par tagadnes laiku. Juvenāls pievēršas tagadnes greznībai un netikumiem, pretstatot to ar pagātnes idealizēto dzīvi, kurā cilvēki nebija mantkārīgi un samaitāti. Šīs idealizētās ainas no pagātnes palīdz dzejniekam atklāt jaunus iemeslus, lai izteiktu savas dusmas un sašutumu par Romā notiekošo. Laika topos teksta fragmentos manāms dzejnieka sašutums, kas vērsts uz esošā laika sabiedrību. Pretstatā pagājušā laika sabiedrībai, kuru Juvenāls raksturo kā atklātu, laimīgu un nesamaitātu, esošā laika sabiedrība ir tik samaitāta un netikumīga, ka, nonākot pazemē, tur esošās dvēseles sastopot tālaika romieti, justos aptraipītas un vēlētos šķīstīties. Turklāt, dzejnieks, laika topos ietvaros, pauž ne tikai sašutumu par tālaika sabiedrību, bet arī par nākamajām paaudzēm, kuras pārņems visus tagadnes cilvēku netikumus.
Vietas topos ietver sevī antīkajā rētorikā stabilu tēmu par pilsētu un laukiem, kuru Juvenāls izmanto, lai kritizētu Romu un paustu sašutumu par pilsētas dzīvi. Romu viņš nosauc par briesmīgu un netaisnīgu, savukārt ainas no lauku dzīves tiek idealizētas. Gluži kā pagātnes vietas palīdz izcelt tagadnes pagrimu, tā arī lauku dzīves apraksti izceļ pilsētas dzīves sliktos apstākļus. Ar šo topos palīdzību, Juvenāls izsaka savu sašutumu par netaisnajiem apstākļiem, kas valda sabiedrībā jeb starp sabiedrības kārtām – bagātajiem un nabadzīgajiem. Juvenāls izmanto vietu nosaukums, lai radītu atšķirību starp dzīvi pilsētā un laukos. Lauku vietas tiek apzīmētas ar tādām leksēmām kā tukša (vacuus), jauka (gratus), auksta (gelidus), vienkārša (simplex) un mežaina (nemorusus), savukārt, pilsēta – grieķiska (graecus), briesmīga (saevus) un netaisnīga (iniquus), kas rada iespaidu, ka dzīve laukos ir bezrūpīga un mierpilna, lai vēl vairāk spētu izteikt sašutumu par nemierīgo un bīstamo dzīvi pilsētā.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register