Secinājumi un priekšlikumi
Secinājumi:
1. Izdevīgākais darījuma apmaksas veids starptautiskajos tirdzniecības darījumos pārdevējam –avansa maksājums. Pārdevējs saņem apmaksu par preci pirms tās nosūtīšanas pircējam, viņam nav jāuztraucas par naudas līdzekļu saņemšanu. Banka izpilda pircēja norādi izdarīt naudas pārskaitījumu pārdevēja kontā pārdevēja bankā.
2. Drošākais darījuma apmaksas veids pircējam – pēcapmaksa. Pircējs vispirms saņem preci, to pārbauda un tikai, tad samaksā pārdevējam. Pircējam nav jauztraucas par to, ka pasūtīto preci nesaņems. Pārdevējs nosūta preci, pilnībā paļaujoties uz pircēja labo gribu samaksāt par preci pēc tās saņemšanas.
3. Piemērotākais apmaksas veids starptautiskajos tirdzniecības darījumos – akreditīvs. Akreditīvs tiek izmantots starptautiskā tirgus operācijās praktiski visās pasaules valstīs ( ap 4 % no visiem norēķiniem ) un akreditīvam piemīt neparasti liela starptautiska tiesiskā drošība. Tas ir vienīgais norēķinu veids, kur banka ir garants gan pircējam, gan pārdevējam.
4. Vienādais komercbanku sniegto pakalpojumu klāsts tirdzniecības darījumu norēķinos – tika pētītas trīs no Latvijas komercbankām: „Latvijas Krājbanka”, „SEB” banka un „DnB NORD” banka. Katra no bankām piedāvā veikt pārskaitījumus avansa maksājumam un pēcapmaksai, izdot bankas garantiju, importa un eksporta dokumentāro akreditīvu, kā arī importa un eksporta dokumentāro inkaso.
5. Banka ar relatīvi lielākajām pakalpojuma izmantošanas izmaksām – pēc „Latvijas Krājbankas” „SEB” un „DnB NORD” bankas pakalpojumu tarifu salīdzināšanas, secināju, ka Bankas garantijas vislielākās komisijas izmaksas ir „Latvijas Krājbankā”. „Latvijas Krājbankā” ir arī relatīvi lielākās eksporta akreditīva izmantošanas izmaksas, kamēr importa akreditīva izmaksas ir lielākās „SEB” bankā. Secināju, ka gan importa, gan eksporta inkaso ar vislielākām izmaksām ir „DnB NORD” bankā.
…