Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
21,48 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:179765
 
Evaluation:
Published: 03.06.2010.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 63 units
References: Used
Time period viewed: 2000 - 2010 years
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  IEVADS    9
1.  ZĀDZĪBAS JĒDZIENS    11
2.  ZĀDZĪBU VEIDI    25
2.1.  Slepena zādzība    25
2.2.  Atklāta zādzība    27
3.  ZĀDZĪBU KVALIFIKĀCIJA    32
3.1.  Atkārtota zādzība (175.panta otrā daļa)    37
3.2.  Zādzība personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās    47
  (175.pants otrā daļa)    47
3.3.  Zādzība iekļūstot dzīvoklī vai citā telpā, vai ja tā izdarīta no glabātavas, ietaises, kas savieno glabātavas, vai transportlīdzekļa    51
  (175.pants trešā daļa)    51
3.4.  Zādzība, ja tā izdarīta lielā apmērā    58
  (175.pants ceturtā daļa)    58
3.5.  Narkotisko, psihotropo, stipri iedarbīgo, indīgo vai radioaktīvo vielu, sprāgstvielu, šaujamieroču vai munīcijas zādzība    63
  (175.pants ceturtā daļa)    63
4.  ZĀDZĪBA, NELIELĀ APMĒRĀ 180.PANTS    70
  NOBEIGUMS    76
  IZMANTOTĀS LITERATŪRAS SARAKSTS    81
  PIELIKUMI    87
Extract

IEVADS
Zādzību izdarīšanu ietekmē, ne tikai katra cilvēka individuālās rakstura īpašības, intelekta līmenis, mantkārība, bet arī viņa sociālais stāvoklis, ko iespaido arī valsts ar savu finansu un ekonomisko politiku.
Krimināllikums paredz zādzības (175.pants) un zādzības nelielā apmērā (180.pants). Tas ir viens no apstākļiem, kas sarežģī zādzību kvalifikāciju un izraisa ne vienu vien problēmu.
Kas tad īsti ir noziedzīga nodarījuma, tai skaitā zādzības, kvalifikācija?
Tas ir ļoti dinamisks process, kuram dažādos izmeklēšanas etapos piemīt sava specifika un īpatnības. Procesa virzītājs, veicot kvalifikāciju atsevišķos izmeklēšanas posmos iziet etapu “no nezināšanas līdz pilnīgai zināšanai”. Kad uzsākts kriminālprocess, ir ļoti maz faktu apjoms par izdarīto zādzību un līdz ar to zādzības kvalifikācija ir ļoti ierobežota. Veicot pirmstiesas izmeklēšanu informācijas daudzums palielinās un tas atvieglo zādzības kvalificēšanu, kā arī kvalifikācija var mainīties. Tā var mainīties arī, tad, kad tiek pieņemts lēmums par personas saukšanu pie kriminālatbildības, jo tad ir iegūta visa iespējamā informācija un pierādīti visi svarīgākie zādzības izdarīšanas apstākļi. Tieši informācijas pilnīgums un noskaidrotie zādzības izdarīšanas apstākļi ir tie, kas palīdz noslēgumā izdarīt pareizu zādzības kvalifikāciju.
Aizkraukles rajonā zādzības nelielā apmērā visvairāk izdara personas, kas ir nonākušas sarežģītos materiālos apstākļos. Zādzības izdarīšana viņiem ir iespēja iegūt līdzekļus, lai varētu apmierināt savas primārās vajadzības.
Parasti minētās kategorijas personas darbojas vienatnē un lielākoties izdara slepenu mantas nolaupīšanu. Šādu personu izdarīto zādzību kvalifikācija lielākoties nesagādā nekādas problēmas.
Taču ne visas zādzības tiek izdarītas tikai augstāk minēto iemeslu dēļ. Zādzības Krimināllikuma 175.panta izpratnē tiek izdarītas arī citu motīvu pēc.
Kā zināms, zādzības galvenais motīvs ir mantkārība. Tieši šī iemesla pēc, indivīdi izdara ļoti smagas un apjomīgas zādzības, kas nereti saistītas ar mantas bojāšanu un citiem zādzību pavadošiem apstākļiem, kā arī pāraug citā smagākā noziedzīgā nodarījumā, piemēram, laupīšanā.
Mantiskā ziņā apjomīgākās un sabiedriski bīstamākās zādzības parasti tiek izdarītas grupā, kad personas par mantas nolaupīšanu vienojas iepriekš. Šādu indivīdu grupu izdarīto zādzību kvalifikācija var sagādāt ne vienu vien problēmu. Tāpat arī tās ir daudz grūtāk atklāt, jo šāda manta nolaupīšana ir labāk organizēta un pārdomātāka, nekā, ja darbojas viens indivīds.
Pēdējos gados ir palielinājusies tendence, ka zādzības izdara indivīdi, kas ir atkarīgi no narkotiskajām, psihotropajām vai citām apreibinošajām vielām, jo, lai iegūtu kārtējo devu viņiem nepieciešami finanšu līdzekļi. Šāda personas ir neprognozējamas, jo meklējot kārtējo upuri, viņi vēl atrodas minēto vielu ietekmē. Viņi nespēj kontrolēt savas darbības un dažreiz pat neapzinās, ko dara, jo pats svarīgākais viņiem ir mērķis – kārtējā narkotiku vai citu apreibinošo vielu deva un viņi šo mērķi visiem iespējamiem līdzekļiem cenšas sasniegt.

1. ZĀDZĪBAS JĒDZIENS
Noziedzīgi nodarījumi pret īpašumu ir ietverti Krimināllikuma 18.nodaļā. Zādzība ir viens no šiem nodarījumiem.
“Mantas nolaupīšana (zādzība, laupīšana, krāpšana, piesavināšanās) ir tīša, prettiesiska un bezatlīdzības svešas mantas paņemšana no juridisku vai fizisku personu īpašuma vai valdījuma ar nolūku to paturēt vai izmantot savā vai citas personas labā, vai citādi rīkoties ar to kā ar savu, kā rezultātā mantas īpašniekam vai valdītājam tiek nodarīts reāls materiāls zaudējums.”1 Pašreizējais zādzības jēdziena formulējums ir likumsakarīgs juridiskās domas attīstības rezultāts.
1903.gada Sodu likums zādzību formulē kā „slepenu vai atklātu svešas kustamas mantas paņemšanu piesavināšanās nolūkā’’ (581.pants). 1933.gada Sodu likums zādzību traktē kā „slepenu vai atklātu svešas kustamas mantas paņemšanu ar nolūku nelikumīgi paturēt to savā vai citas personas labā’’2

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −8,98 €
Work pack Nr. 1355368
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register