Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
0,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:307550
 
Evaluation:
Published: 14.05.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 5 units
References: Not used
Extract

Bioloģiskā daudzveidība ir ietilpīgs jēdziens, kura jēga var mainīties atkarībā no tā, cik plašā nozīmē mēs uz to skatāmies. Tomēr bioloģiskās daudzveidības saglabāšana un lietderīga bioloģisko resursu izmantošana ir svarīgākās lietas ilgtspējīgai cilvēces attīstībai.
Konvencijā par bioloģisko daudzveidību definēts, ka „bioloģiskā daudzveidība nozīmē dzīvo organismu formu dažādību visās vidēs, tai skaitā sauszemes, jūras un citās ūdens ekosistēmās un ekoloģiskajos kompleksos, kuru sastāvdaļas tās ir; tā ietver daudzveidību sugas ietvaros, starp sugām un starp ekosistēmām.”1 Tātad būtībā varētu teikt, ka tā ir dzīvo būtņu, to kopumu vai elementu dažādība.
Ģenētiskās daudzveidība. Pamatā ir populāciju daudzveidība.
Ģenētiskā daudzveidība ir saistīta ar dažādām gēnu kombinācijām. Tā izskaidro dzīvo būtņu atšķirības izskatā, iedzimtajās īpašībās un spējās. Ģenētiskā daudzveidības dēļ uz pasaules nav 2 vienādu cilvēki vai augu (kas būtu radušies dabiskos apstākļos).
Sugu daudzveidība. Ar to jāsaprot ne tikai sugu skaits, bet arī sugu sastopamība. Liels sugu skaits ne vienmēr liecina par augstu bioloģisko daudzveidību. Lai novērtētu sugu daudzveidību, tiek lietoti daudzveidības indeksi, pazīstamākie no tiem: Šenona indekss, Simpsona indekss, maksimālās daudzveidības indekss un izlīdzinātības koeficients.
Šenona sugu daudzveidības indekss (saukts arī par entropijas indeksu) H mainās apmēram no 1,5-3,5. Šīs indekss (tāpat kā citi daudzveidības indeksi) apvieno abus daudzveidības aspektus - gan skaitu, gan izlīdzinātību. Šenona indekss atbilst normālajam sadalījumam. Jo lielāks ir iegūtais indekss, jo augstāka bioloģiskā daudzveidība apsekotajā parauglaukumā, indivīdu skaits izlīdzinātāks (sugas vienmērīgāk sadalītas), samazinās varbūtība, ka divi dotā parauglaukuma īpatņi pieder pie vienas un tās pašas sugas.
Simpsona indekss parāda katras sugas īpatsvaru augu sabiedrībā jeb sugas dominanci. Simpsona indekss D pēc būtības daudz neatšķiras no Šennona indeksa. Atšķirīgas ir vērtības - Simpsona indekss svārstās no 0-1, daudzveidība lielāka, jo vērtība tuvāka 0. Jo lielāks ir Simpsona indekss (jo vērtība tuvāk 1), jo lielāka kādas atsevišķas sugas vai vairāku sugu dominante biotopā.
Maksimālās sugu daudzveidības indekss raksturo augu sabiedrību ar lielāko iespējamo vienmērīgo sadalījumu, savukārt, izlīdzinātības koeficients salīdzina reālo sugu sadalījuma vienlīdzību ar maksimāli iespējamo (tā vērtība no 0 līdz 1).…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register