Secinājumi
Lēmumu pieņemšana ir process, kuru katram cilvēkam kaut reizi mūžā ir jāveic. Dažreiz lēmums ir maznozīmīgs un nepareizā lēmuma pieņemšanas gadījumā sekas nav būtiskas, tomēr dažreiz nepareizi pieņemtajam lēmumam seko nopietnas problēmas.
Lēmumu analīzes metodes riska un nenoteiktības apstākļos ir metodes, kas palīdz izanalizēt visus esošos datus un prognozēt iespējamos rezultātus, pieņemot vienu vai otru lēmumu.
Šajā darbā tika iepazītas astoņas lēmumu pieņemšanas metodes, kas saistās ar riska un nenoteiktības apstākļiem.
Darbā tika pētīta konkrēta problēma – noguldījumu procentu ienesīgums atkarībā no valūtas un tās kursa svārstībām attiecībā pret Latvijas latu. Kā zināms, bankā ir noteiktas dažādas procentu likmes dažādām valūtām un valūtu kursi nepārtraukti svārstās.
Problēmas analīzē tika pielietotas visas astoņas metodes. Ar septiņām metodēm tika iegūts viens un tas pats variants – labākā alternatīva ir otrā, tātad, nauda jānogulda eiro valūtā. Savukārt, pēc galīgā optimista kritērija tika noteikts, ka labākā ir pirmā alternatīva jeb nauda jānogulda latos. Tas ir izskaidrojams ar to, ka galīgais optimists vienmēr cer uz vislabākajiem rezultātiem, un tas šajā gadījumā ir – ja nogulda naudas līdzekļus latos un iestājas vides stāvoklis, kas apzīmēts kā lata revalvācija.
Kopumā veicot šo darbu, darba autori secināja, ka pielietotās metodes ir efektīvas un to pielietojums lēmumu pieņemšanā ikdienas dzīvē var mazināt iespēju pieņemt nepareizus lēmumus, kuru sekas var būt ļoti nopietnas.
Iegūtie rezultāti sakrīt ar darba autoru viedokli, t.i., ka naudas līdzekļi ir jānogulda eiro valūtā, jo pēdējā laikā izskanējušās bažas par lata devalvāciju ievieš šaubas par latu kā stabilu valūtu.
Tātad, varam prognozēt, ka fiziskas personas mērķis (gūt lielāku peļņu no noguldījuma procentiem gada laikā) būs sasniegts, ja persona noguldīs naudas līdzekļus eiro valūtā, kas arī bija definēts kā visiespējamākais lēmuma variants.
…