IEVADS
Saskaņā ar mācību programmu, otrā kursa profesionālo mācību praksi izgāju Saunas pagasta padomes Bāriņtiesā. Mans prakses vadītājs bija Saunas pagasta bāriņtiesas priekšēdētājs Jānis Brakovskis. Prakses ietvaros, laikā no šī gada 23. marta līdz 8. maijam, iepazinos ar Bāriņtiesas darbību reglamentējošajiem normatīvajiem aktiem un saistošajiem noteikumiem, ieguvu priekšstatu par Bāriņtiesas darbinieku ikdienā veicamajām funkcijām, uzzināju ar kādām problēmām nākas saskarties Bārņtiesu darbiniekiem, pildot savus ikdienas darba pienākumus. Par šiem un citiem jautājumiem arī tiks pastātīts sīkāk, prakses atskaites turpinājumā.
1. Saunas pagasta bāriņtiesa
Bāriņtiesa darbojas, pamatojoties uz Bāriņtiesu likumu, Bāriņtiesu darbības noteikumiem (Ministru Kabineta noteikumi Nr. 1037), un savu funkciju veikšanai, tai jāņem vērā arī Latvijas Republikas Civillikums, Civilprocesa likums, Bērnu tiesību aizsardzības likums, Saunas pagasta bāriņtiesas nolikums (šajā gadījumā), retāk - Notariāta likums un Zemesgrāmatu likums.
Saskaņā ar Bāriņtiesu likumu, Saunas pagasta Bāriņtiesa ir Preiļu rajona Saunas pagasta pašvaldības izveidota (pieņemot lēmumu) aizbildnības un aizgādnības iestāde, kura darbojas, pamatojoties uz normatīvajiem aktiem un publisko tiesību principiem. Šīs Bāriņtiesas darbības teritorija ir Saunas pagasta administratīvā teritorija. No normatīvajiem aktiem zināms, ka Bāriņtiesa atrodas Bērnu un ģimenes lietu ministrijas funkcionālā pārraudzībā (Bāriņtiesu darbu aizgādnības, aizbildnības, adopcijas un bērnu personisko un mantisko tiesību un interešu aizsardzības jautājumos uzrauga un metodiski vada Bērnu un ģimenes lietu ministrija), un katru gadu, bet nepieciešamības gadījumā arī biežāk, bāriņtiesai par savu darbību nepieciešams iesniegt pārskatu, attiecīgās teritorijas pašvaldībai (Saunas pagasta pašvaldībai). Bāriņtiesu darbu attiecībā uz apliecinājumu izdarīšanu, mantojuma lietu kārtošanu un mantojuma apsardzību, kā arī citām funkcijām metodiski vada Tieslietu ministrija.
2. Notariāta funkcijas
Tā kā Saunas pagastā nav zvērināta notāra, tad bāriņtiesas pienākumos ietilpst arī šādu notariāta funkciju veikšana: bāriņtiesa pagasta iedzīvotājiem apliecina darījumus, ja darījuma summa nepārsniedz 6000 latus (kā to nosaka normatīvie akti); apliecina līdzmantinieku un kopīpašnieku vienošanos par mantojuma vai kopīpašuma sadali, neatkarīgi no īpašuma vērtības; ieraksta testamentu grāmatā pagastā dzīvojošo personu testamentus, kā arī pieņem glabāšanā šo personu privātos testamentus; apliecina vai izgatavo un apliecina pagasta iedzīvotāju pilnvaras, izņemot universālpilnvaras, un pieņem pilnvaras atsaukšanas lūgumus (vai, paši pieņem lēmumus par pilvaras atsaukšanu, ja atklājušās nepilnības) ; apliecina pagasta iedzīvotāju paraksta īstumu uz dokumentiem; pēc pagasta iedzīvotāju lūguma apliecina tādu dokumentu norakstu vai kopiju pareizību, kas attiecas uz konkrēto personu, vai izgatavo šādus dokumentus un apliecina to pareizību, kā arī veic citas likumā noteiktās funkcijas. …