1. Administratīvo tiesību kā patstāvīgas tiesību zinātnes nozares vispārējs raksturojums
Zinātne ir pētnieciskas darbības sfēra, kuras mērķis ir jaunu zināšanu radīšana un sistemātiska sakārtošana.
Zinātnes nozare - patstāvīgs zināšanu un pētījumu kopums, kas aptver plašu, savā izpausmē vienotu, dabas, gara vai sociālās dzīves parādību jomu. Katra nozare savas izpētes objektu, parādību, to raksturojuma, mērogu un metožu ziņā atšķiras no citām nozarēm.
Tātad, lai kādu zinātnes nozari atzītu par pastāvīgu un unikālu, tai jābūt savam izpētes objektam (priekšmetam) un atšķirīgām izpētes metodēm.
Tiesību nozare – tiesību normu kopums, kas izveido patstāvīgu tiesību sistēmas daļu un regulē ar specifisku metodi kvalitatīvi vienveidīgu sabiedrisko attiecību jomu.
Administratīvās tiesības ir viena no juridiskās zinātnes nozarēm (apakšnozarēm).
Juridiskā zinātne ir zinātnes nozare, kurā pēta sabiedrisko attiecību regulējumu ar tiesību aktiem, kā arī tiesību realizācijas un pienākumu izpildes kārtību, lai pilnveidotu valsts varas un pārvaldes mehānisma darbību, fizisko un juridisko personu ekonomisko un sociālo interešu aizsardzību un novērstu noziegumos darījumus un citus tiesībaizskārumus.
Juridiskā zinātne - sabiedriskā zinātne, kas pēta tiesības kā īpašu sociālo normu sistēmu un tiesībpiemērošanas darbības dažādus aspektus.
Saskaņā ar Latvijas Zinātņu nozaru un apakšnozaru anotācijām administratīvās tiesības tiek iekļautas valsts tiesību zinātņu apakšnozarē.
Valsts tiesības ir zinātnes apakšnozare, kurā pēta konstitucionālās iekārtas tiesisko pamatu, valsts pārvaldes sistēmu un uzbūvi, administratīvo darbību procesa norisi, valsts institūciju lomu valsts funkciju īstenošanā, modernā konstitucionālisma pamatprincipus, kā arī cilvēktiesību un pilsoņtiesību normas, to realizāciju un aizsardzību.
Rietumu tiesību lokā ietilpstošajās kontinentālās tiesību saimes valstīs tiesības pieņemts iedalīt publiskajās un privātajās tiesībās. Privāttiesībās pastāv attiecības starp vienu cilvēku un otru cilvēku, kuri attiecībā viens pret otru ir tiesībās vienlīdzīgi tiesību subjekti.
…