Apdrošināšanas attiecību tiesiskais nodrošinājums aptver pušu, kas piedalās apdrošināšanas procesā, tiesības un pienākumus. Pirmkārt, noskaidrosim, kas ir apdrošināšanas procesa dalībnieki.
Likums “Par apdrošināšanas sabiedrībām un to uzraudzību” nosaka, ka tie ir apdrošinātājs, apdrošinājuma ņēmējs un labuma guvējs, bet, neskaitot iepriekš minētos tiešos dalībniekus, apdrošināšanas procesa dalībnieki ir vēl arī kredītiestādes, bankas, finanšu institūcijas un citas valsts iestādes. Līdz ar to visas tiesiskās attiecības, kas saistītas ar apdrošināšanas procesa funkcionēšanu, var sadalīt divās grupās: tiesību normas, kas reglamentē apdrošinātāja un apdrošinājuma ņēmēja attiecības un tiesību normas, kas reglamentē attiecības, kas rodas sakarā ar apdrošināšanas procesa organizēšanu un funkcionēšanu. Abu šo grupu attiecības reglamentē valsts likumdošana un citi normatīvie akti.
Pieņemts, ka pirmo attiecību kopumu reglamentē Civillikuma tiesību normas, kā arī likums “Par apdrošināšanas līgumu”, bet otro - valsts finanšu, administratīvo un krimināltiesību normas. Mēs vairāk pievērsīsim uzmanību tiesību normām, kas reglamentē apdrošināšanas sabiedrības dibināšanu, darbību, reorganizēšanu un likvidēšanu.
LR likumi “Komerclikums”,
“Par apdrošināšanas sabiedrībām un to uzraudzību”,
“Par nodokļiem un nodevām”,
“Par grāmatvedību”,
“Par gada pārskatiem”;
Ministru kabineta noteikumi;
FKTK noteikumi un norādījumi;
Eiropas Savienības direktīvas.
…