Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:723894
 
Author:
Evaluation:
Published: 17.10.2003.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 1 units
References: Not used
Extract

“Traģēdija, tāpat kā komēdija, pašā sākumā ir radusies no improvizācijas. Traģēdijas sākumi meklējami pie ditirambu koru sācējiem…. Pēc dažādām pārmaiņās traģēdija sasniedza tai atbilstošo formu. Kas attiecas uz aktieru skaitu, tad Aishils pirmais palielināja to no viena uz diviem, samazināja kora partijas un galveno lomu piešķīra dialogam. Sofokls jau ieviesa trīs aktierus…. Kas attiecas uz saturu, tad traģēdija no niecīgiem mītiem un jautra izteiksmes veida – tā taču pārmaiņu gaitā radusies no satiru drāmas – vēlāk sasniedza savu cienīgumu.”
Šīs Aristoteļa sniegtās ziņas “Poētikas” 4. nodaļā ir pamatā jebkuram pētījumam par sengrieķu traģēdijas izcelsmi. Kombinējot tās ar citām senatnes literārām un zinātniskām liecībām, traģēdijas rašanās gaitu var iedomāties šādi.
Traģēdijas sakņojas ditirambā, īpaši Peloponēsā izplatītās kora lirikas formā, kas bija cieši saistīta ar Dionīsa – auglības un vīna dieva kultu. Ditiramba literārās formas izveidi Hērodota liecība saista ar Ariona (ap 600. g.) – Korintā dzīvojoša lesbiešu dzejnieka vārdu. Šo literāro ditirambu varam iedomāties līdzīgu kantātei, kur kopā ar kori darbojies solists – “ditirambu kora sācējs”. Koristi un varbūt arī solists bijuši pārģērbti par satiriem, atdarinot Dionīsa pavadoņus – nebēdnīgos, jautros un baudkāros dabas dēmonus, ko Peloponēsā iedomājās kā puscilvēkus, pusāžus. No šā apstākļa izriet dabiskais secinājums par Dionīsam veltītā ditiramba līksmo, droši vien pat orģiastisko raksturu, bet koristu satiru ietērps ļauj mums izprast traģēdijas – “āžu dziesmas” (no gr. tragos – āzis + ōdē - dziesma) nosaukuma cilmi. Jau visai seni avoti min “traģiskos” jeb “āžu” korus vairākās Peloponēsas pilsētas – Korintā, Sikionā, Fliūntā.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −1,48 €
Work pack Nr. 1165281
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register