Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:735756
 
Author:
Evaluation:
Published: 11.02.2005.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 9 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
1.  Kodolreaktoru tipi   
2.  Kodolenerģija Eiropā   
3.  Eiropas valstis, kas atteikušās no kodolenerģijas   
4.  Kodolreaktori Austrumeiropā   
5.  Nākotnes perspektīvas   
  Izmantotā literatūra   
Extract

Lielākā daļa pasaules elektroenerģijas tiek ražota spēkstacijās, kas balstās uz siltuma izdalīšanos. Lielākais siltuma daudzums rodas, sadegot derīgajiem izrakteņiem, piemēram, akmeņoglēm, naftai vai gāzei. Toties kodolreaktoros siltums izdalās atomu dalīšanās procesā, ko sauc par kodolu skaldīšanu. Kodoltermiskā reaktora pamatā ir ierosināta un vadāma atomu skaldīšanās ķēdes reakcija. Skaldīšanās notiek reaktora iekšējā kamerā, kurai ir spiediena regulētājs un bioloģiskā aizsardzība. Kameras iekšienē ir palēninātājs, kas parasti ir grafīts vai ūdens. No neitronus absorbējoša materiāla izgatavotie stieņi tiek ievietoti kamerā, tādējādi kontrolējot vai apstādinot reakciju. Sašķeļamais izejmateriāls tiek izkaisīts kamerā. Palēninātāja stieņi tiek izņemti, lai sāktos reakcija, bet ievietoti atpakaļ, lai to apstādinātu. Dzesētājs – ūdens vai gāze – pārvietojas pa reaktoru un aizvada karstumu uz ūdens sildītāju. Tālākā elektrības ražošana ir līdzīga kā termoelektrostacijās.
Lielbritānijā atomelektrostacijām ir vairākas drošības iezīmes, ieskaitot automātiskas drošības sistēmas, kas ļauj apstādināt reaktoru, ja ir kāda programmēšanas kļūda, kā arī aktivēt neatkarīgās palīgsistēmas, ieskaitot apgriezenisku izejvielu piegādi. Reaktors var arī tikt apstādināts ar rokām.
Šis modelis balstās uz Lielbritānijas tehnoloģijām un ir visbiežāk pasaulē lietotais reaktors. Reaktors ir ietverts tērauda augstspiediena kamerā. Augstspiediena ūdens, kas tiek lietots gan kā palēninātājs, gan kā dzesētājs, tiek pumpēts apkārt reaktoram un caur sildītājiem. Augstspiediena kamera, sildītāji un savienotājcaurules (1. attēls) nodrošina noslēgtu cirkulāciju. Tas viss ir ietverts ar tēraudu izklātā iepriekšsaspriegtā betona kamerā, kas kalpo arī kā bioloģiskais aizsargs. Atlikušais ģenerēšanas process ir līdzīgs kā citām elektrostacijām.
Šādos reaktoros urāns kalpo par degvielu. Tā oksīda tabletes tiek ievietotas cieši izolētās nerūsējoša tērauda caurulēs, lai dalīšanās produkti neizkļūtu ārpusē. Arī dzesētājs atrodas izolētā spiediena traukā, bet viss reaktors atrodas izolētā ēkā. Šī daudzbarjeru sistēma novērš dalīšanās produktu noplūdi vidē.
Shēma parādīta 2. attēlā. Pirmās komerciālās kodolelektrostacijas Lielbritānijā bija Magnox (nosaukums radies no magnija sakausējuma) tipa - izejviela ir urāns. Šī reaktora uzbūve redzama 2. attēlā. Magnox reaktorā tiek izmantots dabisks urāns, tam ir grafīta palēninātājs un tiek lietots saspiests CO2 kā dzesētājs. Agrākajiem modeļiem iekšējā kamerā bija tērauda spiediena virzulis, kas pārklāts ar tēraudu, un betona bioloģiskā aizsargkamera, apmēram vienu metru bieza, un ūdens sildītāji ārpus šīs betona kameras. Vēlākajiem modeļiem ir ar tēraudu izklāta kamera no iepriekšsaspriegtā betona, kas kalpo arī bioloģiskajai aizsardzībai, bet ūdens sildītāji ir iekšpusē.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register