Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:275041
 
Author:
Evaluation:
Published: 23.02.2005.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Norēķinu kartes šodien ir kļuvušas par populāru un plaši atzītu norēķinu veikšanas instrumentu un līdzekli dažādu papildu pakalpojumu saņemšanai. Arī Latvijā ir konstatējams norēķinu karšu izplatības straujš pieaugums, kam pateicoties, norēķinu kartes ir kļuvušas par vienu no presē biežāk pieminētajiem bankas pakalpojumiem.
Norēķinu kartes vēsturiski ir veidojušās kā līdzeklis veikto darījumu fiksēšanai mazumtirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas uzņēmumu tīklā. Attīstoties norēķinu organizēšanas tehnoloģijai, norēķinu kartes iegūst arvien ciešāku saistību ar komercbanku piedāvātajiem pakalpojumiem. Bankas skata norēķinu kartes kā instrumentu savu klientu deponēto līdzekļu aprites organizēšanai nodrošinot t.s. bezskaidras naudas norēķinus, kā arī kā līdzekli atsevišķu papildu pakalpojumu nodrošināšanā (patēriņa kredīts, apdrošināšana utt.). Lai atklātu norēķinu karšu darbības mehānismu, ir nepieciešams aplūkot to veidojošos elementus un šo elementu savstarpējo saistību.
Mūsdienās populārāko karšu norēķinu sistēmās var izcelt piecas “darbojošās personas”:
1.kartes lietotājs,
2.tirgotājs – uzņēmums (veikals, restorāns, viesnīca u.c.), kas pieņem karti norēķiniem par pārdotajām precēm vai sniegtajiem pakalpojumiem,
3.norēķinu apkalpotājs – sistēmas dalībbanka, ar kuru tirgotājs ir noslēdzis līgumu par karšu akceptēšanu,
4.izdevējs – banka, kura izdod kari kartes lietotājam,
5.norēķinu karšu organizācija kā norēķinu informācijas apkopotāja, apstrādātāja un savstarpēju norēķinu starp dalībniekiem organizētāja.
Novitātes ekonomikā parasti nerodas kā atsevišķa cilvēka oriģināls atklājums. Tas nebūt nenozīmē, ka cilvēka prāts, analītiskās iespējas, radošā izdoma, drosme riskēt neveicina pozitīvu ekonomisko procesu norisi. Lai arī cik nozīmīgs būtu subjektīvais faktors, taču noteicošais ir tas, ka ekonomiskā parādība nobriest, kļūst nepieciešama un iespējama tās attīstība. Tas attiecas arī uz skaidrās naudas aiztāšanu ar bezskaidras naudas norēķinu veidiem un līdzekļiem.

Skaitliski lielākā daļa norēķinu , kā, piemēram, avīžu, autobusa biļetes iegāde, joprojām notiek skaidrā naudā. Taču, ja ņemam vērā naudas pārskaitījumu apjomu, tad tikai neliela daļa norēķinu notiek ar skaidras naudas palīdzību. Galvenie iemesli tam ir drošība un ērtums. Skaidra nauda nav īpaši drošs norēķinu veids, ja runa iet par lielām summām. Nav arī ērti nēsāt līdzi lielu daudzumu skaidras naudas. Inkasācijas pakalpojumi ir dārgi.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register