Bioenerģijas tirgus attīstība ir viens no ceļiem, lai izpildītu Kioto protokola konvencijā parakstīto siltumnīcefekta gāzu izmešu samazinājumu un Eiropas Savienībā noteikto atjaunojamo energoresursu izmantošanas īpatsvara pieaugumu.
Katra valsts nospraudusi siltumnīcas efekta gāzu samazināšanas mērķus un uzdevumus, realizējot klimata politiku. Piemēram, holandieši aktīvi rūpējas par zaļās enerģijas ražošanas pieaugumu valsts enerģijas bilancē. Mainās kurināmā struktūra elektroenerģijas ražošanā. Palielinās koksnes kurināmā izmantošana koģenerācijas stacijās. Pieaug biokurināmā imports Nīderlandē. Tas paver jaunas iespējas Latvijas kokapstrādātājiem un kurināmā piegādātājiem attīstīt biokurināmā
Biogāzes ražošana Latvijā un transports šobrīd ir tikai ideju līmenī. EA
trūkst ekonomisks pamatojums: iecerētas modernas tehnoloģijas, kuru izmaksas pārsniedz normālu ražotņu izmaksas;
trūkst tirgus izpēte: nav skaidrs piegādātāju un patērētāju loks un nav izpētītas eksporta iespējas;
ir radušies kādi specifiski šķēršļi, kuri neļauj attīstīties šai ražotnei
Atjaunojamo energoresursu izmantošana ir viens no galvenajiem ceļiem Latvijas mazās enerģētikas attīstībai gan no tehnoloģiskā un ekonomiskā, gan arī no ekoloģiskā un sociālekonomiskā viedokļa.
Mūsu valstī ir augsts bioenerģijas potenciāls:
biomasa: kokapstrādes uzņēmumu atlikumi, koksnes šķelda no zariem un celmiem mežā, granulas un briketes, ātraudzīgo krūmu masa u.c.;
biogāze: no izgāztuvēm un notekūdeņu iekārtām;
biodegviela (tai skaitā biodīzeļdegviela).
Bioenerģijas avotu izmantošanas analīze atspoguļota 1. attēlā. Tajā ilustrēti procesi no bionergoresursa ieguves līdz siltumenerģijas un elektroenerģijas lietotājam. …