Ceļa locītava ir būtiska cilvēka ķermeņa sastāvdaļa. Diskomforts, sāpes vai kādas citas problēmas šajā locītavā rada nepatīkamas sajūtas un var ierobežot ne tikai sporta, bet arī ikdienas aktivitātes. Sāpju cēloņi var būt daudzi un dažādi. Gan strukturāli, gan bioķīmiski, gan mentālu iemeslu radīti. Traumas, kuras radušās ceļa locītavā nebūt nevar uzskatīt par tādām, kuras ir radušās tikai fizisku aktivitāšu gadījumā. Tās var rasties arī cilvēkiem, kuri nav ikdienā saistīti ar lielām slodzēm. Taču traumu rašanās mehānisms ir ļoti specifisks un lielākoties traumas šajā vietā rodas tieši fizisko aktivitāšu laikā. Neveiksmīgas sporta aktivitātes laikā, ceļa locītava tiek traumēta salīdzinoši biežāk nekā citas ķermeņa daļas. Turklāt šādu statistiku veido gan ceļa locītavas dažādu struktūru bojājumi akūtos gadījumos, gan arī tādi bojājumi, kuri iegūti ilgākā laika posmā, fiziskas pārslodzes rezultātā. Ceļa locītava kā vienība ir ļoti strukturaina un sarežģīta, kura bieži tiek pakļauta traumu riskam, turklāt traumas gadījumā ne vienmēr var noteikt locītavas struktūru bojājumu apjomu un lokalizāciju.
Viens no svarīgākajiem sportiskā snieguma un rezultātu paaugstināšanas aspektiem ir izvairīšanās no traumām. Lai to sasniegtu, pastāv vairākas pieejas, tiek veidotas stratēģijas un doti vērtīgi padomi. Ja to visu ievēro, traumu iespējamību var samazināt vairāk par 50%.
Darba mērķis:Izpētīt informāciju par ceļa locītavas uzbūvi, kā veidojas tās struktūra un uzzināt vairāk informācijas par ceļa krustenisko saišu traumām.
Darba uzdevums:
1. Veikti literatūras analīzi par ceļa locītavas uzbūvi, tās kustībām;
2. Veikt literatūras analīzi par ceļa locītavas kinemātiku, stabilitāti…