-
Čērčils un Gallipoli
Gallipoli misija, plānošana.
Čērčila politiskā karjera nepārprotami ir pagājusi vētraini. Viens no svarīgākajiem politiķa dzīves posmiem neapšaubāmi bija Pirmā pasaules kara sākuma posms, kad Vinstons pirmo reizi atradās Jūras lietu ministra amatā (1914-1915). Šis amats Čērčilam garantēja lielu varu un ietekmi, un tieši tas Čērčilam bija nepieciešams. Tieši viņš plānoja un organizēja flotes darbību, un nodevās šai lietai ar lielu entuziasmu. Viņš plānoja dažādas avantūras, piemēram, avantūra Ziemeļjūrā – vācu salas Borkumas okupēšana neļautu vācu flotei izbraukt no tās ostām. Tomēr visvairāk Čērčilu uztrauca Osmāņu Turcijas iesaistīšanās Pirmajā pasaules karā, 1914.g. novembrī. Tagad atkal Vinstonam nācās pievērst domas tuvajiem austrumiem. Viņš baidījās no tā, ka turki varētu uzbrukt Suecas kanālam, tādēļ sāka plānot Ēģiptes aizsardzību. Tā 1914.g. 25. novembrī Kara komitejas sanāksmē Čērčils izklāstīja savu plānu par Ēģiptes aizsargāšanu – pēc Čērčila paša uzskatiem labākā aizsardzība ir uzbrukums, tāpēc jāuzbrūk Gallipoli pussalai ar mērķi ieņemt Konstantinopoli.
Čērčila plāns sākumā netika atbalstīts. Bija cilvēki, kuri viņu atbalstīja, bet viņam bija arī liela opozīcija viņa pārgalvības un straujā rakstura dēļ. 1914.g. no amata atkāpās kara flotes priekšnieks – vācu izcelsmes princis Batenbergas Luiss, un Čērčils viņa vietā iecēla septiņdesmit trīs gadus veco lordu Fišeru, kurš bija ļoti aktīvs un sabiedrībā atdzīts cilvēks, daži uzskata, ka viņš esot labākais admirālis pēc Nelsona, tomēr arī par šo Čērčila gājienu daudzi šaubījās, ieskaitot Džordžu V, jo Fišers tomēr bija jau stipri gados. Lai arī Čērčils ar Fišeru sākumā ļoti labi sastrādājās un „Dardaneļu plāns” tika plānots ar lielu sajūsmu un entuziasmu, līdz pat 2. janvārim, kad Krievija lūdza atbalstu pret turku spiedienu uz Kaukāzu, šis plāns netika uztverts nopietni.
Lai arī uzbrukumu Osmāņu impērijai jau 1914.g. bija plānojusi Francija, tas tika noraidīts, noraidīts tika arī britu izlūkdienesta piedāvājums pārpirkt turkus sabiedroto pusē, Lielbritānija nopietni šo akciju sāka apsvērt tikai tad, kad bija skaidrs, ka nevienai no karojošajām pusēm nepietiek spēka, lai izlauztos caur pretinieka frontes līniju Rietumu karadarbības laukā. Gan Čērčils, gan viņa kolēģi meklēja citu mērķi. Tā 13. janvārī Čērčils vēlreiz uzstājās ar runu kara komitejā un tika pieņemts lēmums februārī uzsākt Gallipoli bombardēšanu un pēc tam ieņemšanu. …
Referāta mērķis ir atspoguļot Vinstona Čērčila darbību un tās iznākumu Gallipoli operācijā. Ņemot vērā, ka viņš bija galvenais šīs operācijas iniciators, uz viņu gulstās liela atbildība. Ar savu aizrautību un runas spējām viņš panāca, ka Dardaneļu operācija tiek īstenota, lai arī jau no tās plānošanas brīža tai nebija daudz atbalstītāju. Sākumā bija plānots uzbrukt Gallipoli tikai ar floti, un tad ieņemt Konstantinopoli, bet kad flote tika sakauta, tai bija tik spēcīgi zaudējumi, ka uzbrukumu nācās atcelt. Čērčilam, lai arī viņš vēl ar vien loloja cerību uz flotes uzvaru, nācās atdzīt, ka nepieciešami arī sauszemes spēki, par kuriem bija atbildīgs kara ministrs Kičners. Kaujas turpinājās visu vasaru, bet redzamu rezultātu nebija, Čērčils krita nežēlastībā, un Kičners ieteica karaspēku evakuēt. Tas tika izdarīts, un evakuācija bija vienīgā veiksmīgā operācija visa Dardaneļu pasākuma laikā. Šī operācija bija katastrofa ne tikai Čērčilam vienam, bet arī Lielbritānijai, jo osmāņu turki, uzvaras iedrošināti turpināja darboties pret Lielbritāniju. Rezultāts bija tāds, ka Čērčils tika atbrīvots no amatiem, un tikai pateicoties savam stiprajam raksturam vēlāk viņam izdevās sasniegt savus mērķus – kļūt par premjeru, iegūt augstāko varu. Neskatoties uz šo neizmērojamo neveiksmi, Čērčils vienalga ir viens no lielākajiem divdesmitā gadsimta politiķiem.
- Čērčils un Gallipoli
- Konflikts starp Spānijas valdību un teroristu organizāciju ETA
- Latvijas valstiskuma pirmie gadi, 1918.-1922.g.: iekšpolitiskās un ārpolitiskās problēmas
-
You can quickly add any paper to your favourite. Cool!Latvijas valstiskuma pirmie gadi, 1918.-1922.g.: iekšpolitiskās un ārpolitiskās problēmas
Research Papers for university4
Evaluated! -
Konflikts starp Spānijas valdību un teroristu organizāciju ETA
Research Papers for university40
Evaluated! -
Senās Ēģiptes kultūra
Research Papers for university8
-
Aukstais karš. Tā cēloņi un posmi
Research Papers for university6
Evaluated! -
Totalitāro valstu iespaids un starptautiskā saspīlējuma pieaugums 30.gados
Research Papers for university3