Visdārgākais un vērtīgākais organizācijas resurss ir tās darbinieki. Ir pierādīts, ka vidējs cilvēks izmanto mazāk par 50% no savām spējām. Ja gadījumā tā ir taisnība, tad labs menedžeris darbinieku produktivitāti var palielināt, palīdzot viņiem efektīvāk pildīt darba pienākumus, turklāt nepaaugstinot samaksu par darbu.
Kāpēc nepieciešamo motivēti darbinieki? Strauji mainīgajās darba vietās ir nepieciešami motivēti darbinieki, kas palīdz firmām izdzīvot. Motivēti darbinieki ir daudz produktīvāki. Lai firmas darbība būtu efektīva, vadītājam jāizprot tas, kas motivē darbiniekus atkarībā no lomām ko tie pilda. Taču tas nav vienkārši, jo darbinieku motivācijas faktori bieži mainās, piemēram, Kovaha veiktais pētījums liecina, ka, tiklīdz darbinieka ienākumi aug – naudai kā motivācijas līdzeklim ir mazāka nozīme. Tāpat arī fakts, ka, jo darbinieks kļūst vecāks, jo svarīgāks viņam ir interesants darbs.
Motivācijas tēma ir viena no vispopulārākajām psiholoģijas zinātnē. Psihologi izveidojuši daudz dažādu teoriju, kas skaidro motivācijas mehānismus. Lai gan šīs teorijas dažkārt ir ļoti atšķirīgas, kopīgs tām ir tas, ka motivācija paradīta kā komplicēts daudzfaktoru fenomens. Pētot motivāciju, psihologus interesē, kā motivācija ietekmē darba rezultātus. Tas palīdz rast atbildi uz jautājumu – kā stimulēt un iedvesmot darbiniekus izmantot savu potenciālu, lai sasniegtu organizācijas mērķus?
Cilvēks ir motivēts, ja viņš sagaida, ka viņa noteiktā uzvedība novedīs pie konkrēta viņam vēlama rezultāta. Mēs esam motivēti, kad skaidri zinām, ko gribam, zinām, kā to iegūt, un sagaidām, ka mūsu centieni novedīs līdz pozitīvam iznākumam. Bet bieži vien darbavietā nejūtamies tik pašmotivēti un mums vajadzīga motivācija no ārpuses.…