Ievads
Vadīt cilvēkus nozīmē organizēt viņus un radīt motivāciju kopīgam darbam, lai īstenotu noteiktus mērķus.
Kas virza mūsu darbību, kas dzen mūs darīt tieši tās lietas ko darām un ne citas? Manuprāt spēcīgākais motivējošais spēks ir cilvēka mēģinājumi atrast savas eksistences cēloni un darbības jēgu. Svarīgi ir atrast un izdarīt pareizo izvēli.
Nepastāv neviens absolūti pareizs vai nepareizs cilvēku vadīšanas stils - dažādās situācijās jāizmanto dažādas pieejas -, taču pastāv daži pamatprincipi un paņēmieni, kurus jūs varat izmantot, lai izveidotu tieši jūsu komandai un tās mērķiem atbilstošu pārvaldības struktūru.
Lai kļūtu par labu vadītāju, jums jāpapildina savas tehniskās zināšanas, pilnveidojot sevī arī līdera īpašības. Jums jāizprot faktori, kas rada motivāciju cilvēkiem, komandas darba dinamika un jāiemācās, kad un kā deleģēt pienākumus citiem. Cilvēku vadīšana nozīmē arī regulāru viņu veikuma novērtēšanu, mācību un pilnveidošanas programmu īstenošanu, papildinot tās ar individuālām mācībām un padomiem, lai atklātu darbinieku potenciālu un pēc iespējas labāk attīstītu viņu spējas un prasmes. Jums jāpilnveido savas saskarsmes iemaņas un jāiemācās tās izmantot, risinot atsevišķus sarežģījumus un konfliktus.
Kas tad ir motivācija? Lai to pētītu sīkāk, vispirms jāsaprot šī vārda jēga un nozīme, jo arī tam ir daudz un dažādi skaidrojumi un definīcijas. Cilvēku dzīves ir vērstas uz to, lai apmierinātu noteiktas vajadzības.
Un lai motivētu darbiniekus sniegt nedaudz vairāk, vadītājam jācenšas radīt tādus darba apstākļus, kas nodrošina pēc iespējas vairāk apmierināt maksimāli vairāk personīgo vajadzību.
Šajā darbā mēģināšu rast atbildi uz jautājumu par darbinieku motivāciju gan uzņēmuma labā, gan paša darbinieka labā.
Motivācija – vajadzības, intereses, tiesības un citi uzvedību veicinošie un vadošie elementi, kas ar savu darbību raksturo arī cilvēka personību.
Termins motivācija tiek aplūkots trīs atšķirīgos kontekstos:
• mēģinājums noteikt cilvēku vajadzības un mērķus, kas parādās kā motivators darbībai ( satura motivācijas teorijas).
• kāpēc cilvēks dod priekšroku tai vai citai aktivitātei, kuri ir tie kritēriji, kas ietekmē alternatīvas izvēli un kā tiek salīdzinātas alternatīvu izmaksas un atalgojums ( norises jeb procesu motivēšanas teorijas).
• motivācijas teoriju izmantošana, lai ietekmētu cilvēka uzvedību. ( situācija, kurā vadītājs cenšas ietekmēt darbinieku, lai sasniegtu augstus darba rezultātus, paaugstinātu produkta vai pakalpojuma kvalitāti vai ražošanas apjomus.
…