Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:493727
 
Author:
Evaluation:
Published: 21.10.2005.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 7 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
1.  Ievads    3
2.  Interešu grupas jēdziens    4
3.  Publiskā pārvalde un interešu grupas    5
4.  Interešu grupu tipoloģija    7
5.  Interešu grupu ietekmes kanāli    8
6.  Interešu grupu un publiskās pārvaldes attiecību veidošanās Latvijā    10
7.  Publiskās pārvaldes un interešu grupu sadarbības iespējas    11
8.  Ierobežojumi publiskās pārvaldes un interešu grupu mijiedarbībai    13
9.  Secinājumi    14
10.  Izmantotā literatūra    15
Extract

Neviena mūsdienu sabiedrība nav viendabīga. Tās locekļi atšķiras pēc dzimuma, vecuma, izglītības līmeņa, nodarbinātības, reliģiskās piederības un daudzām citām pazīmēm. Līdz ar to sabiedrības intereses ir atšķirīgas un nereti pat pretrunīgas. Tāpēc politiku var interpretēt arī kā interešu sadursmi un savstarpēji pieņemama risinājuma meklējumus.
Sabiedrībā ir izšķiramas divas plašas jomas – valsts un pilsoniskā sabiedrība. Pilsoniskā sabiedrība ir joma, kurā indivīdi pašorganizējas, veidojot dažādas autonomas grupas un biedrības un brīvi izpaužoties atšķirīgos aktivitāšu veidos. Šīs pašizpausmes rezultātā veidojas dažādu viedokļu un interešu konflikti, kuru risināšanai nepieciešama valsts. Taču valsts nevar sekmīgi darboties un risināt šos konfliktus bez strīdā iesaistīto pušu līdzdalības.1
Dažādās profesionālās, etniskās un citas grupas ir, kas pastāv sabiedrībā, ir pamats tam, lai veidotos dažādas interešu grupas. Interešu grupa ir indivīdu kopums, kura organizēšanās mērķis ir atbilstoši kādām specifiskām interesēm ietekmēt varas institūciju lēmumus. Piemēram, amerikāņu zinātnieks D. Trumens (dz. 1913), pētīdams sabiedrībā norisošos procesus, secinājis, ka visur, kur vien ir cilvēki, ir arī potenciālās interešu grupas organizēšanās iespēja un, tiklīdz šiem cilvēkiem būs nepieciešamība rīkoties, viņi šo iespēju izmantos.2 Tātad mūsdienīgā demokrātiskā sabiedrības pārvaldīšanā interešu grupām ir nozīmīga vieta.
Interešu grupas uzrāda sabiedrības intereses un vajadzības. Lai sasniegtu savus mērķus interešu grupas izmanto tādus paņēmienus kā sabiedrības domas ietekmēšana ar informatīvu kampaņu starpniecību, valdības un likumdevēja lobēšana3, noteiktu partiju atbalstīšana vēlēšanās un sadarbība ar citām līdzīgi orientētām grupām4. Svarīgi ievērot, ka interešu grupas necīnās par politisko varu un necenšas panākt savu pārstāvju ievēlēšanu parlamentā vai pašvaldībās. Interešu grupas ir ieinteresētas atsevišķās speciālās programmās un problēmās un tām reti kad ir pārstāvji valdības institūcijās, jo to mērķis nav iegūt varu, bet gan ietekmēt to par labu kādām specifiskām interesēm.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register