Temata aktualitātes pamatojums: “Kriminālprocesa likuma mērķis ir noteikt tādu kriminālprocesa kārtību, kas nodrošina efektīvu Krimināllikuma normu piemērošanu un krimināltiesisko attiecību taisnīgu noregulējumu bez neattaisnotas iejaukšanās personas dzīvē.” Notiesājošs spriedums ne vienmēr nozīmē, ka panākts taisnīgums. Noteiktos gadījumos izlīgums ne tikai var tikt ņemts vērā, izskatot lietu, kā mīkstinošs apstāklis, bet atsevišķos gadījumos var būt par pamatu kriminālprocesa izbeigšanai.
Balstoties uz Valsts probācijas dienesta sniegtajiem datiem 2019. un 2020. gadā redzams, ka pieprasīto izlīgumu skaits 2020. gadā smagos nodarījumos pieaudzis par 30%, sevišķi smagos nodarījumos par 15% , kas ir ievērojams pieaugums, savukārt, par 40% samazinājies izlīgums mazāk smago noziegumu vidū.
Ņemot vērā minēto, secināms, ka izlīgums kriminālprocesā ir viena no iespējām kā sasniegt kriminālprocesa mērķi, proti, sasniegt taisnīgu noregulējumu vienkāršoti, līdz ar ko, uzskatu, ka ir lietderīgi veikt pētījumu par izlīgumu kriminālprocesā kā vienu no iespējām sasniegt kriminālprocesa mērķi attiecībā uz taisnīguma sasniegšanu.…