Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:842059
 
Author:
Evaluation:
Published: 22.02.2005.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 2 units
References: Not used
Extract

Jēdziens “grupas psihoterapija” tiek pielietots divejādā nozīmē:
1)šaurākā nozīmē – kā grupas metodes izmantošana ārstēšanas nolūkos (klīniskā grupas psihoterapija);
2)plašākā nozīmē – kā psihoterapijas metode, kura izmanto grupas dinamikas faktorus, lai risinātu emocionālās, personiskās, uzvedības problēmas cilvēkiem, kā arī, lai pilnveidotu savu personību. Grupas dinamika – notikumu un interpersonālo attiecību kopums, kas notiek grupā.
Pie psihoterapijas grupām var pieskaitīt ne tikai grupas, kas tiecas sasniegt ārstējošus, korekcijas mērķus, bet arī dažādas pašpalīdzības, personības pilnveidošanas, pašapziņas attīstības, problēmu risināšanas un tamlīdzīgas grupas, tāpat arī dažādas mācību un profesionālās grupas.
Kā ir zināms, sociālajā psiholoģijā tiek minēti dažādi grupas apzīmējumi. Grupas apzīmējums, kas dots no D.Cartwright un A.Zander (1968) ir šāds: “grupa – tā ir indivīdu apvienība, kuri uztur savstarpējās attiecības un tiecas uz vienādu mērķi”.
Jebkuras psihoterapijas grupas darbs pamatojas uz grupas dinamiku kā notikumu un starppersonālo attiecību kopsaucēju grupā. Kā atzīmē S.H.Foulkes un E.J.Anthonу (1971), jebkura psihoterapija pirmām kārtām ir palīdzība atsevišķam indivīdam, tomēr , lai iedarbotos uz grupas dalībnieka personību un uzvedību, tiek izmantotas ne tikai psihoterapeita iemaņas, bet arī atsevišķu dalībnieku un grupas kopumā psihoterapijas potenciāls.
Tādā veidā grupas dinamikā var izdalīt trīs līmeņus:
1)atsevišķa personība un tās intrapsihiskā dinamika;
2)starppersionālo attiecību līmenis (verbālais, neverbālais);
3)grupas kā viena vesela situācija un dinamika.
Šie trīs līmeņi ir sastopami jebkurā psihoterapijas grupā; to dinamiskā savstarpējā iedarbība un pareiza izmantošana palīdz terapeitam realizēt grupas psihoterapijas potenciālu.
Kvalificētam grupas psihoterapeitam ir labi jāorientējas kā individuālajā, tā arī starppersonālajā grupas dinamikā, kā arī grupas kā veseluma funkcionēšanas likumsakarībās.
Tomēr dažādās psihoterapijas grupās tiek izmantots kāds viens no šiem līmeņiem atkarībā no psihoterapeita teorētiskās orientācijas un psihoterapijas grupas struktūras. Sakarībā ar to mūs interesējošā psihodrāma tiek iedalīta pie šāda virziena grupas psihoterapijā (M.F.Ettin, 1992):
psihoterapijas grupās, kas ir orientētas uz atsevišķu personību, vairāk tiek apspriestas atsevišķu indivīdu problēmas. Terapeits koncentrē savus spēkus un pieslēdz grupu darbam ar atsevišķu dalībnieku. Tādam darbības veidam vairāk tiek pakļautas ortodoksāli psihoanalītiskās (S.Slavson), klasiskās geštalt – (F.Perls), klasiskās psihodramatiskās (J.Moreno) un uzvedības (J.Wolpe, A.Lazarus) grupas.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −3,48 €
Work pack Nr. 1209733
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register