Kas ir konkurence?
Konkurence (lat. concurrentia – sadurties, cīnīties) – cīņa starp preču ražotājiem par izdevīgākiem preču ražošanas un realizēšanas apstākļiem un iespēju gūt lielāku peļņu.
Konkurence ir uzņēmējsabiedrības stratēģija un tāda ekonomiski patstāvīgu uzņēmēju sacensība, kas efektīvi ierobežo atsevišķu uzņēmēju spēju ietekmēt vispārīgos preču apgrozības apstākļus (cenu, piedāvājumu) un veicina preču ražošanu (pakalpojumu sniegšanu) atbilstoši pieprasījumam. Tā ir atsevišķu uzņēmumu cīņa par pircēju tirgū, par noteicošo lomu tirgū vai arī kādu noteiktu tirgus daļu. Konkurenci var raksturot kā vienu no galvenajiem motīviem tirgus saimniecībā. Tā saistās ar ekonomisko piespiešanu, kas liek uzņēmumam cīnīties par visaugstāko efektivitāti, lai spētu izdzīvot un veiksmīgi attīstīties. Konkurence ir tirgus neatņemama sastāvdaļa, uzņēmumu ekonomiskās rīcības motivācijas nozīmīgs elements.
Konkurences vispārējo teoriju izstrādāja Hārvardas universitātes profesors Maikls Porters. Viņš pierādīja, ka konkurenci var veicināt ar zemākām izmaksām, t.i., zemākas darba organizācijas izmaksas, īsāki darba izpildes termiņi nekā konkurentiem, kā arī ar specializāciju. Izstrādājot jaunu preci, ko labprāt pieprasa patērētāji, firma var nonākt vairākās situācijās:
• sliktas ražošanas organizācijas rezultātā izmaksas var strauji pieaugt;
• ja ir laba darba organizācija, bet ir slikti pārdevēji – atkal gaidāma neveiksme;
• ja pārdevēji, gribēdami lielāku peļņu, būs noteikuši lielu uzcenojumu, rezultātā var pieaugt preces cena un var pazaudēt pozitīvo efektu, ko ražotājs bija panācis, samazinot izmaksas.
Patērētājam ir pilnīgi vienalga, vai augsto cenu noteikšanā vainīgs ir ražotājs vai pārdevējs. Viņš vienkārši šīs preces nepirks.
…