Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:375928
 
Evaluation:
Published: 29.12.2009.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Termins „konstitūcija” radās Senajā Romā. Tā saucas atsevišķi imperatora derēti. Nedaudz vēlāk sākās cīņa par sabiedrisko attiecību regulēšanu uz tiesiskiem pamatiem.
Viens no pirmajiem dokumentiem, kas radās šo cīnu rezultātā bija Lielā brīvību harta Anglijā, ko parakstīja karalis Jānis Bezzemis 1215. gadā pēc sakāves karā ar baroniem.
Iesākumā konstitucionālās nozīmes idejas bija izteiktas senās pasaules rakstnieku sacerējumos. Taču konstitucionālo tiesību attīstība bija cieši saistīta ar absolūtisma sagrāvi un apgaismotāju darbību. Viņi izvirzīja dažādas idejas – tautas suverenitāte, varas dalīšana, cilvēktiesības, parlamentārisms un atbildīgā vadība.
Viens no galvenajiem konstitucionālisma avotiem ir konflikts starp sabiedrību un valdnieku, bet tā ārējā izpausme bija parlamenta konflikts ar karaļa varu par valsts varas sadali un katra stāvokļa noteikšanu politiskajā sistēmā. Radās divējāda konstitucionālisma izpratne. Plašākā nozīmē – jebkāda pamatlikuma esamība, kas nosaka valsts pārvaldi (valsts forma, vadošo personu kopa un viņu pilnvaras un pienākumi), šādā nozīmē par konstitūciju var būt nosaukts jebkurš pamatlikums; šaurākā nozīmē – noteikts sabiedrības iekārtas tips, kas nosaka tautas pārstāvniecību, varu sadalījumu, pilsoņu tiesību garantijas.
17. gadsimtā atkal saasinājās attiecības starp valdnieku un sabiedrību. Kārlis I vēlējās gan parlamenta apstiprināšanu, gan vairāk papildu nodokļu un maksājumu ieviešanu. Taču 1628. gadā viņu piespieda pieņemt Tiesību petīciju, kas ļāva ievākt nodokļus tikai ar parlamenta piekrišanu, kā arī aizliedza izmitināt karavīrus privātmājās. Tādā veidā sabiedrībai drīz vien radās priekšstats par pilsoņu fundamentālām tiesībām, kuras nevar pārkāpt neviena valdība.
Monarha un parlamenta cīņa turpinājās un noveda līdz valsts apvērsumam, kas ir zināms kā 1688. gada „Slavenā revolūcija”. Orānijas Vilhelms pieņēma Tiesību deklarāciju. Tā ierobežoja monarhu varu. Tanī tika deklarētas arī tādas tradicionālas tiesības kā tiesības uz zvērināto tiesu, bargo sodu aizliegums, tiesības griezties ar petīcijām pie valdības un tiesības nēsāt ieroci.
Visbeidzot – svarīgākais dokuments, kura principi tika iekļauti pirmajā konstitūcijā pasaulē, bija Neatkarības deklarācija, kas tikai pieņemta ASV 1776. gada 4. jūlijā.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −1,48 €
Work pack Nr. 1118883
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register