Pašlaik, sociālo struktūru reformēšanas apstākļos, prasības attiecībā uz kontroles sistēmām kļūst stingrākas, turklāt arī pārvaldes ekonomiskās darbības vadības procesā. Ar kontroles palīdzību vadītājs regulē pārvaldes attīstību, novērš iespējamās novirzes no mērķiem un uzdevumiem.
Pārvalde ir darbību komplekss, ieskaitot plānošanu, organizēšanu, motivēšanu un kontroli, kas ir vērsta uz organizācijas darbinieku, finansu, materiālu un informācijas resursu pilnīgāku izmantošanu, lai organizācijas mērķus sasniegtu ar augstāku efektivitāti.
Savā darbā vēlos apskatīt vienu no pārvaldes funkcijām un tā ir kontrole.
KONTROLES MĒRĶI UN UZDEVUMI
Kontrole paredz organizācijas attīstības novērošanu saskaņā ar noteikto virzienu. Kontrole ir pārbaudīts līdzeklis īstenot organizācijas misiju un sasniegt tās mērķus, kontroles funkcijas jāveic vadītājam.
Vārds “kontrole” ir cēlies no franču vārda “contre-role”, tas nozīmē otrreizēju vai papildus pārbaudi./1/
Kontrole-pārvaldes vai vadīšanas darbība, kuras uzdevums ir kvantitatīvā un kvalitatīvā novērošana, organizācijas darbības mērķiem orientētu standartu noteikšana, organizācijas darba rezultātu uzskaite un to salīdzināšana ar izvēlētajiem standartiem, kā arī attiecīga darba noviržu novēršana./2/
Efektīvas kontroles īstenošana ir saistīta ar kontroliera prasmi kvalificēti noteikt uzdevumus, no kuru formulējuma precizitātes lielā mērā ir atkarīga vadības mērķa īstenošana.
Kontroles uzdevumus var apvienot divās grupās: vispārējie (kontrole ietver visas kontrolējamā objekta darbības jomas) un konkrētie (atsevišķas daļas)./2/ Racionālu uzdevumu noteikšana un to sekmīgas kontroles sistēmas izveidošana nav iespējama iepriekš neizstrādājot mērķus, standartus un finanšu nodrošinājumu. Ja nav reālas iespējas novērtēt paveikto darbu, kontrole kļūst neiespējama.…