Noziedzīgā nodarījumā var izdalīt divas puses - vainīgā intelektuālo un gribas pusi, kas izpaužas lēmuma pieņemšanā par noteikta mērķa sasniegšanu, par paņēmieniem un līdzekļiem, kā tas sasniedzams, un reālo izpildījumu, kas realizējams ar noteiktu darbību vai atturoties no tās. Reālo izpildījumu, kas izpaužas kā apzināta prettiesiska darbība vai bezdarbība, kā arī noziedzīga nodarījuma izdarīšanas veidu, apstākļus, vietu, laiku, radīto kaitējumu, cēloņsakarību, ir pieņemts dēvēt par noziedzīga nodarījuma objektīvo pusi.
Ar noziedzīga nodarījuma objektīvo pusi jāsaprot kaitīgā nodarījuma ārējās izpausmes pazīmju kopums, kas tiek realizēts kā prettiesiska uzvedība darbības vai bezdarbības veidā un rada kaitējumu ar Krimināllikumu aizsargātām interesēm vai rada šāda kaitējuma nodarīšanas reālas briesmas.
Nozieguma objektīvā puse ir sabiedriski bīstamā nodarījuma ārējā izpausme, vai citiem vārdiem sakot - personas uzvedības ārējā izpausme, kas var radīt vai rada izmaiņas ārējā pasaulē. Noziedzīga nodarījuma objektīvās puses pazīmes vispilnīgāk atklāj nodarījuma saturu un seku kaitīgumu ar likumu aizsargātām interesēm. Katra darbība vai bezdarbība ārējā pasaulē realizējas noteiktā veidā, tāpēc viens no svarīgākajiem apstākļiem, ko satur noziedzīga nodarījuma sastāva objektīvās puses pazīmes, ir prettiesiskās darbības vai bezdarbības veids, kādā apzināti un atbilstoši vainīgā gribai tas tiek izpildīts.
Krimināllikuma sevišķās daļas normās likumdevējs kā noziedzīga nodarījuma sastāva objektīvās puses pazīmi bieži vien ietvēris ne tikai darbību vai bezdarbību, bet arī kaitīgās sekas, kas iestājušās darbības vai bezdarbības realizēšanas rezultātā, saistot šo apstākli ar pabeigta noziedzīga nodarījuma jēdzienu (nodarījuma materiālos sastāvos). Tātad arī noziedzīga nodarījuma sastāvos paredzētās kaitīgās sekas ietilpst nodarījuma objektīvajā pusē.
Par to, vai kaitīgas sekas noziedzīga nodarījuma sastāva objektīvajā pusē ietvertas kā obligāta pazīme, parasti liecina un to apstiprina tieši darbības vai bezdarbības kaitīguma smaguma pakāpe.
Likumdevējs bieži vien jau noziedzīga nodarījuma pamatsastāva objektīvajā pusē, norādot uz darbību vai bezdarbību kā obligātu noziedzīgā nodarījuma sastāva objektīvās puses pazīmi, ietver tajā arī kaitīgās sekas.
Tādos gadījumos, kad noziedzīga nodarījuma sastāva objektīvajā pusē ietvertas arī kaitīgās sekas, obligāti jāpastāv cēloņsakarībai starp prettiesisko darbību vai bezdarbību un krimināltiesiskajā normā paredzētajām sekām, un šī cēloņsakarība ir jākonstatē, lai būtu pamats personas saukšanai pie kriminālatbildības par konkrētu noziedzīgu nodarījumu. Noziedzīga nodarījuma sastāva objektīvajai pusei ir noteicoša loma noziedzīga nodarījuma kvalifikācijas procesā, tāpēc krimināltiesiskās normās noziedzīga nodarījuma sastāva izklāstā likumdevējs galvenokārt un vispilnīgāk ietvēris nodarījuma ārējās pazīmes, kādas konstatējamas reālajā dzīvē.…