5. UZŅĒMĒJDARBĪBAS ATTĪSTĪBA
Mūsdienās cilvēkkapitāla attīstību, līdzīgi kā jebkuras citas sociālas parādības saturu, nosaka informāciju un komunikāciju tehnoloģiju arvien plašāka izmantošana.
To ietekmē notiek
globalizācijas procesu padziļināšanās, iespēja brīvi izvēlēties dzīves un darba vietu jebkurā no ES valstīm,
zināšanu lomas palielināšanās un ieguldījumu pieaugums cilvēkkapitālā,
izmaiņas cilvēka darba funkcijās, ražošanas procesu organizācijā un attālināta darba veidu rašanās,
izmaiņas uzņēmumu struktūrā, mikro uzņēmumu attīstība, kas ir pamats pašnodarbinātībai.
Globalizācijas procesu ietekmē notiek ne tikai kapitāla, preču un pakalpojumu brīva pārvietošanās starp valstīm, bet arvien straujāk sāk veidoties globālais darba tirgus.
Līdzīgi kā notiek Eiropas Savienības valstīs, kur ir dota iespēja brīvi izvēlēties dzīves un darba vietu jebkurā no ES valstīm. Globalizācija, nojaucot robežas starp darba tirgiem, pastiprina cilvēku mobilitātes problēmu plašā nozīmē. Viņiem jābūt gataviem nemitīgām pārmaiņām ne tikai ražošanā vispār, bet galvenais – dzīves vietas maiņai, spējai iesaistīties starptautiskā darba tirgus konkurencē, pārejai uz citu profesiju vai amatu, pastāvīgai sevis pilnveidošanai. Par konkurētspējas galveno nosacījumu globālajā darbaspēka tirgū kļūst cilvēka izglītības līmenis, viņa iegūtās kompetences: zināšanas, iemaņas, attieksmes un prasme tās pielietot.
Globalizācijas procesu padziļināšanās rezultātā ārpus Latvijas darba vai studiju nolūkos, saskaņā ar Labklājības ministrijas pētījuma datiem, atrodas 86000 iedzīvotāju.
Turklāt jau šobrīd Latvija pieder pie intelektuālā potenciāla eksportētājvalstīm, jo uz
ārvalstīm dodas studēt daudz vairāk talantīgu jauniešu, salīdzinot ar Latvijas augstskolās piesaistīto ārvalstu studentu skaitu.7
…