Vai esat kādreiz iedomājušies par to, kas notiktu, ja Jūs kļūtu pilnīgi svešs savā Dzimtenē. Kas notiktu, ja Jums atņemtu māju, nozagtu visas Jūsu bernības atmiņas, aizmirstu par Jūsu civiltiesībām un aizvestu… kaut kur ļoti tālu… Vai Jūs būtu tādi, kādi esat šodien? Dažreiz mēs necienam to, kas mums ir dots. Bet ko mēs darītu, ja mūsu vēderā vienmēr valdītu tukšums un ja maizes gabalu varētu nopelnīt tikai strādājot smagus darbus no saullēkta līdz vēlajai naktij. Mūsdienu sabiedrība to uztver kā kaut ko tālu un pasakainu, tomēr mūsu valsts iedzīvotājiem 20. gadsimta vidus nācās turēties pretī nežēlīgajiem dzīves izaicinājumiem.
Pētnieciskajā referāta uzmanība tiek pievērsta Latvijas okupācijai un ārpustiesas represijām. Pētījums skars arī tādus jautājumus kā Otrais Pasaules karš – tā cēloņi, gaita un sekas; Latvijas iedzīvotāju masveida represijas un deportācijas; PSRS un ⅠⅠⅠ Reiha ārpustiesiskās darbības. Pētījuma gaitā tiks aplūkots Daugavpils politiski represēto biedrības locekļa un arī viena no biedrības dibinātājiem Fomas Morozova dzīvesstāsts.
Darba aktualitāti nosaka tas, ka mūsdienās jautājumi par Otrā pasaules kara norisi, par deportācijām un masveida represijām ir diezgan strīdīgi, jo Latvijas vēsturnieku viedokļi ļoti atšķiras. Pētījumā izmantotā intervija ar represēto daugavpilieti ļauj iepazīties ar konkrēta cilvēka izjūtām un situācijas uztveri. Kā zināms, jurista profesija prasa ļoti rūpīgu iepazīšanos ar klienta problēmu un balstās uz attiecīgo likumu atrašanu konkrētās problēmas risināšanai. Tieši tāpēc topošā jurista galvenais uzdevums šajā referātā ir iepazīšanās ar cilvēka dzīvesstāstu, kā arī attiecīgo pierādījumu meklēšana vēsturiskajā literatūrā.