Secinājumi
Preambula ir konstitūcijas ievaddaļa, kurā norādīti konstitūcijas galvenie principi un koncepcija. Preabula ir vairāk Eiropas Savienības dalībvalstīm,taču ir arī valstis kurām preambulas nav. Valsts prezidenta Konstitucionālo tiesību komisijas priekšsēdētājs, Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits 2013.gada vasarā piedāvāja ieviest Satversmē preambulu jeb ievadaļu, sakarā ar to, ka 2012.gada 18.februārī tika veikts referendums par otro valsts valodu, krievu valodu,tādējādi aizskarot neaizskaramo Satversmes kodolu.
Zinātniski pētnieciskā darba darba mērķis bija: „ Izpētīt un salīdzināt dažādos viedokļus un argumentāciju, kas pamato vai noliedz Latvijas Satversmes preambulas nepieciešamību un tās teksta saturu„ , tas tika panākts analizējot juristu, politiķu un sabiedrības pārstāvju viedokļus un argumentus un veicot aptauju.
Diskusijas par preambulas ieviešanu publiskajā telpā risinās jau kopš 2013.gada vasaras. Politiķi, juristi, sabiedrības pārstāvji savus viedokļus ir izteikuši gan 2013.gada 25.oktobrī LU lielajā aulā notikušajā konferencē „Latvijas valsts pamatu atspoguļojums izvērstā Satversmes preambulā-ideja un iespējamais saturs” ,gan 20.oktobrī iznākušajā periodikas izdevumā „Jurista Vārds” , gan dažādos sociālajos saitos,kā delfi.lv apollo.lv lvportals.lv u.c., gan televīzijas pārraidēs,kā Latvijas Neatkarīgās Televīzijas (LNT) ziņas, Latvijas televīzijas(LTV) programmā „Rīta panorāma” u.c. Diskusijās iesaistījās vairāki juristi, politiķi, sabiedrības pārstāvji , taču šajā zinātniski pētnieciskajā darbā tika apskatīti četru cilvēku viedokļi, kuri ir „par” un četru cilvēku viedokļi, kuri ir „pret” Satversmes preambulas ieviešanu. Izpētot šos viedokļus un argumentus nevar secināt vai Satversmes preambula ir vajadzīga vai nav,tā kā ir atlasīti tikai 4 viedokļi „par” un 4 „pret”. Taču veicot aptauju,par sabiedrības informētību Satversmes preambulas jautājumā,kurā tika aptaujāti 62 respondeti vairākums atbildēja,ka šāda Satversmes preambula ir vajadzīga un tajā visbūtiskāk būtu jāatspoguļo latviešu valoda kā vienīgā valsts valoda. Taču apkopotajos viedokļos un argumentos lielākais uzsvars ir likts uz to,kādām vērtībām jābūt iekļautām Satversmes preambulā. Vai nu šīm vērtībām jābūt tādam kas vienos absolūto vairākumu,piemēram,neatkarība,demokrātija,latviešu valoda kā vienīgā valsts valoda,vai arī ir jāiekļauj kristīgās vērtības. Lielas šaubas radīja termins „valstnācija” , taču 20.01.2014 „Vienotības” kongresā šis termins no Satversmes preambulas piedāvātā satura tika izņemts.
…