Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
5,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:564805
Evaluation:
Published: 01.02.2018.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 14 units
References: Not used
Extract

Pasaules ietekme.
Augļu un dārzeņu cenas Latvijā vairāk ietekmēs norises citās valstīs, piemēram, Spānijā, Polijā un Nīderlandē. Spānijā bija auksta ziema, savukārt Nīderlandē valda karstums, un tie ir apstākļi, kas ir nelabvēlīgi augļu un dārzeņu cenām. Tomēr tie nav vienīgie faktori, kas ietekmē cenas Latvijas veikalu plauktos, īstermiņā pasaules pārtikas cenas ietekmē gan kopējais izejvielu cikls pasaulē, gan laika apstākļi, kas vistiešāk ietekmē graudu cenas.
"Resursu cenas ir grūti prognozēt, taču kopējais resursu cenu cikls, šķiet, stabilizējies, un gan naftas, gan metālu cenas ir diezgan stabilas – ar nelielu augšupejošu tendenci. Globāli graudu ražošanā šis gads varētu būt ne tik labs kā iepriekšējos divos gados, tādēļ graudu krājumi pasaulē varētu nedaudz sarukt. Līdz ar to tuvākajos mēnešos pasaules pārtikas cenas varētu nedaudz pieaugt.
Pasaules norišu ietekmē strauji sadārdzinājušās piena produktu cenas. "Sevišķi strauji audzis pieprasījums pēc krējuma un sviesta, kura cena ir nebijušos augstumos. Straujā minēto piena produktu sadārdzināšanās lielā mērā esot saistīta ar ģenētiskiem faktoriem. Proti, kādreiz piena govis tika orientētas uz lielu izslaukumu un augstu olbaltumvielu saturu un piena tauki nebija tik nepieciešami, savukārt tagad, pēc lauksaimniecības tirgus ekspertes teiktā, pieprasījums ir ievērojami mainījies, bet ģenētika šīm pieprasījuma izmaiņām vēl netiek līdzi.
2017.gadā bijuši visai nelabvēlīgi laika apstākļi svaigpiena ražošanai svarīgākajos eksporta reģionos, jūtama arī 2014.–2016. gada nozares globālās krīzes ietekme, daudzās fermās trūkst jaunlopu. Taču atšķirīgā dažādu produktu cenu dinamika acīmredzami saistīta ar pieprasījumu.
Turklāt, cenas kāpina arī pieaugušais pieprasījums no tādām valstīm kā Japāna, Meksika un Ķīna. Pateicoties šo valstu pieprasījumam, strauji augušas arī cūkgaļas cenas Eiropā. Tomēr ir arī pārtikas izejvielas, kuru cena pēdējā laikā ievērojami kritusies. To vidū ir cukurs, kura cena kopš gada sākuma preču biržās sarukusi apmēram par piektdaļu. Viens no galvenajiem iemesliem ir zemās naftas cenas, kuras samazina pieprasījumu pēc cukurniedru etanola, līdz ar to vairāk cukura paliek citām vajadzībām. Tāpat, tirgu ietekmēja ražošanas kvotu atcelšana Eiropas Savienībā. Pašreizējās prognozes gan liecina, ka līdz ar kvotu atcelšanu cukura ražošana Eiropā pieaugs, tādēļ cukura cenām vajadzētu mazināties.Tas nozīmē, ka saldumiem Latvijā nevajadzētu maksāt dārgāk. Kakao cenas ir rekorzemas, jo Kotdivuārā ir rekordraža. Tomēr tumšajai šokolādei tāpēc nesamazināsies cenas, jo šogad ir pieaugusi produkcijas iepakojuma cena.
Banānu cenas ir stabilas, bet apelsīnu cenas krītas. Ābolu cenas tuvākajā laikā varētu pieaugt, jo Latvijā daudzos reģinos āboli nosala. Arī tuvumā esošajā Vācijā, kas ir viena no Eiropas lielākajām ābolu ražotājvalstīm, ražas 2017. gadā ir gandrīz par 50% zemākas. Tomēr kopumā dārzeņiem cenas ir salīdzinoši stabilas. Kāpostiem, burkāniem Nīderlandē bija laba raža, kas to cenu pazemina.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register