-
Metafiziskā glezniecība. Dž.Kiriko daiļrade
Daudzas metafiziskās glezniecības idejas formulētas pēc brāļu de Kiriko iniciatīvas, kuri aizrāvās ar vācu filozofu Artūru Šopenhaueru (1788-1860), Frīdrihu Nīči (1844-1900) un O.Veinigera (1880-1903)un, kuru darbus brāļi studēja, dzīvojot Minhenē no 1906 līdz 1908. Mākslinieki, šo filozofu idejās, kā, piemēram, Šopenhauera ideja par intuitīvām zināšanām , Nīčes teorija par emiku , un Veinigera priekšstati par metafiziku ģeometrijā ,atbalstīja un iepludināja savās pašu idejās. Kā arī metafiziskā glezniecībā atbalstu rod arī simbolismā. Vēl viens svarīgs ietekmētājs un atbalsta avots bija Guillaume Apollinaire (1880-1918), franču dzejnieks un mākslas kritiķis, kurš bija pirmais, kas De Kiriko gleznojumus nosauca par "metafiziskiem", 1913. De Kiriko un Apollinaries regulāri tikās starp 1911.g. un 1913.g. Šai laikā Apollinaries bija saistīs ar Orfisma kustību , kas atstāja iespaidu uz Kiriko. Mākslinieka gleznojumos var saredzēt atsauces uz orfismu motīvi kā mākslas pestīšanas īpašības, priekšstats par mākslu kā mistisku vai nesaprotamu darbību.
Pittura metafisica būtību pārliecinoši pauda Džorsdžone de Kiriko (1888-1978). Mākslinieks uzskatīja, ka mākslas darbs var dzimt tikai ārpus cilvēcīgo attiecību loka, bet ierosinājumus gūt dvēseles dziļumos. Tā formālai izveidei noderīgas renesanses izcilo mākslinieku Džoto un Mazačo radītās formālās vērtības: plastika, apjoms, perspektīva, u.c. Darbiem noskaņu mākslinieks centās iedvest, ietekmējoties kā no vācu romantiķiem, tā arī no jūgendstila meistariem, tiem piemītošās mistiski melanholiskās emocijas kāpinot ar iracionālu veidojumu iedarbīgumu. Viņa gleznās atveidotajās ielās un laukumos nav dzīvu būtņu, te mājo tikai mākslinieka radīti hibrīdi. Ielās valda nospiedošs klusums, tās ir satumsušas saules apgaismotas, un tās šķērso asas, garas ēnas. Viss atbilst mākslinieka vēlmei izraisīt neatšifrējamas mīklas iespaidu. Piemēram, „ Lielais metafiziķis” 1917.g. Kiriko gleznām piemītošais vizionārisms ļauj tās iekļaut protosirreālisma parādību lokā.
…
Lolojot simpātijas pret 20.gs. mākslinieku mīlestību uz visu patiesīgo un tiešo, tomēr var just, ka šie centieni pēc īpaši meklēta naivuma un neviltotības viņus neizbēgami noveda dziļās pretrunās. Bija mākslinieki, kuri savā izmisīgajā tieksmē pēc bērnišķības vienkārši nonāca pie racionalizēta infantilisma. Taču te pavērās vēl kāda iespēja, ko pagātnes meistari bija izmantojuši tikai retumis: fantāzijas un sapņu tēlu radīšana. Fantastikas mākslas elementi ir ļoti spēcīgi uzlādējuši/papildinājuši mākslas vēsturi jau no romāņu laikiem ar vīziju par dvēseļu brīnišķīgo glābšanu vai tieši pretēji- pazaudēšanu un nolādēšanu. Ievērojamākai mākslinieks, kurš attīstīja fantastikas mākslu līdz sirreālismam ir itāļu gleznotājs Džordžone de Kirike. Mākslinieks centās pacelties pāri saprāta vadītai domāšanai ar spraigas un satraucošas tēlu pasaules palīdzību, gleznojot fantastiskas ainas reālistiskā garā. De Kiriko savus darbus, kuros šķiet valdām pārdabiski spēki, nosauca par pittura metafisica- metafizisko glezniecību. Viņa maģiskās, mīklainās gleznas, kas tapušas 20.gs pirmajā desmitgadē, iedvesmoja sirreālistus. Tikai dažus gadus Džordžo de Kiriko gleznoja svaigus, atmiņā paliekošus darbus, kuros attēloti cilvēku pamesti laukumi un maģiski priekšmetu kārtojumi, tomēr bez tiem nav iespējams iedomāties 20.gs mākslas vēsturi. Tie radīja ceļu Maksam Ernstam, Renē Magritam, Salvadoram Dalī un daudziem citiem. Džordžo de Kiriko dzīve un daiļrade 1888.gadā 19. Jūlijā mākslinieks piedzima Grieķijas pilsētā Volā..... Džordžo de Kiriki metodes un tehnikas Sākotnējos de Kiriko gleznojumos var nomanīt, ka krāsas tiek izmantotas atturīgi...... Metafiziskā glezniecība jeb Pittura metafisica Meklējumus pēc iracionālām vērtībām modernismā ievada dadaisms.1916.g. Tomēr 20.gados.........
- Ežēna Delakruā daiļrade
- Francisko Hosē de Goija i Lusjentess
- Metafiziskā glezniecība. Dž.Kiriko daiļrade
-
You can quickly add any paper to your favourite. Cool!Ežēna Delakruā daiļrade
Research Papers for university9
Evaluated! -
Mūsdienu glezniecība
Research Papers for university10
-
Glezniecība 20.gadsimtā
Research Papers for university18
-
19.gadsimta glezniecība Latvijā
Research Papers for university16
-
Glezniecība Latvijā 1960.-1970.gados
Research Papers for university10