Ievads.
Mežs ir sarežģīta ekosistēma, kurā galvenais organiskās masas ražotājs ir koki – tajā ietilpst gan dažāda vecuma koki, gan pameža un zemsegas augi un meža dzīvnieki, gan augsne ar tās bagātīgo faunu, baktērijām, aļģēm un citām sīkbūtnēm.
Latvija atrodas mežu zonā. Tas nozīmē, ka meži šeit ir dabiski izveidojušies un citi sauszemes biotopi attīstoties kļūst par mežu. Pie mums ir sastopamas arī pļavas, tīrumi, purvi, kāpas. Taču arī pļavas un tīrumi, ja tos pārstāj apsaimniekot, ar laiku aizaug ar mežu. Arī purvi ar laiku kļūst par mežu, tāpat kāpas un citas sauszemes ekosistēmas. Mežam ir raksturīga pašatjaunošanās, aizņemot tās platības, ko ilgāku laiku neskar cilvēka darbība.
Latvijā sastopami gan skuju koku, gan platlapu lapu koku meži. Latvija atrodas ziemeļu skujkoku mežu un mērenās joslas platlapju mežu saskares joslā, tādēļ mūsu mežos sastopamas abiem šiem mežiem raksturīgās sugas. Skuju koku mežu pie mums ir daudz vairāk nekā lapu koku mežu. Platlapju meži aug auglīgākajās zemēs un skuju koki – neauglīgākajās. Auglīgākās zemes lielākoties tiek izmantotas lauksaimniecībai, tādejādi platlapju mežu daudzums ir mākslīgi samazināts.
Latvijā meži aizņem apmēram 2,85 milj. hektāru, jeb 45% no valsts teritorijas. Visvairāk mežu ir Talsu, Ventspils un Aizkraukles rajonā (50 – 60% no rajona teritorijas), vismazāk – Jelgavas, Bauskas, Dobeles, Preiļu un Rēzeknes rajonā (25 – 30%). 50,2% aizņem valsts meži, 42% - privātie meži, pārējie vietējām pašvaldībām.
Ja cilvēkam īpašumā ir mežs, tā ir liela bagātība, jo mežs dod gan lielu estētisku baudījumu, gan materiālu labumu. Ja virsroku ņem materiālās intereses tad var palikt zaudētājos. Daudzviet mežs tiek cirsts pāri mēram, bet atjaunots pārāk maz. Nereti cilvēks ieguvis mežu savā īpašumā, nezina ko drīkst darīt, ko nē. Pats to neapzinādamies var nodarīt lielu kaitējumu gan sev, gan sabiedrībai kopumā. Ir svarīgi zināt savas tiesības un pienākumus veicot jebkādas darbības mežā.
Šajā referātā tiks izskatītas meža īpašnieka tiesības un pienākumi apsaimniekojot savu mežu, ko Latvijā regulē kā Civillikums, tā arī citi normatīvie akti.
…