Modernisma vēstījuma īpatnības M. Prusta romānā “Zudušo laiku meklējot”.
M. Prusts bija pārliecināts, ka viss būtiskais atrodas cilvēka apziņā, kas ir pilnībā individuāla un subjektīva. Cilvēks pasauli uztver no subjektīviem un emocionāliem vērojumiem. Šajos uzskatos atspoguļojas jau iepriekš minētā franču filosofa A. Bergsona filosofiskie uzskati: dzīves jēgu un būtību var uztvert tikai ar intuīcijas palīdzību. Dzīve sastāv no pastāvīgi mainīgiem psiholoģiskajiem stāvokļiem, kas pēc noteikta laika pāriet viens otrā.
Modernisma vēstījuma īpatnības Dž. Džoisa romānā “Uliss”.
Īru rakstnieks Džeimss Džoiss romānu “Uliss” saraksta 1. Pasaules kara laikā, atrodoties Parīzē, tādējādi norobežojoties no kara izraisītā apjukuma un neziņas par nākotni. Romānā apvienota gan “zaudētā realitāte”- Dublinas dzīve, gan Homēra radītais modelis- “Odiseja”, gan Leopolda Blūma domu un jūtu pasaule, gan arī dažādu citu literāru darbu un tēlu parodijas. Tādējādi romānā ir atspoguļots gan konkrētais, dažkārt pat hronoloģiskais laiks- viena diena Dublinā, gan arī reducētais jeb subjektīvais mākslinieciskais laiks, kuru veido apziņas plūsmas atveide.
Modernisma vēstījuma izpausmes V. Vulfas romānā “Deloveja kundze”.
Angļu rakstniece V. Vulfa ir viena no literārā feminisma dibinātājām, tādēļ arī romāna “Deloveja kundze” varone Klarisa Deloveja ir viena no spilgtākajām feminisma literatūras varonēm pasaules literatūrā. Paralēli stāstam par Deloveja kundzi autore attēlo otru sižetisko līniju- stāstu par Sentimensu Vorenu- Smitu. Abi stāsti ir sižetiski nesaistīti un nav arī pakārtoti viens otram. To vienojošais elementi ir laika faktors (viena un tā pati diena) un, protams, V. Vulfas vēstījuma stils.…