Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:449589
 
Author:
Evaluation:
Published: 09.09.2004.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Absolūtā monarhija – valdīšanas forma, kur neierobežotā vara pieder vienai personai. Monarhs – (karalis, cars, ķeizars) parasti varu manto un saglabā visu mūžu.
XVII gs. beigās un XVIII gs. sākumā krievu feodālā valsts galīgi izveidojās par absolūto monarhiju. Pētera I reformas pabeidza veco feodālo dibinājumu likvidāciju un lika pamatus valsts atpalicības lividēšanai rūpniecības, kara un kultūras jomās. Pētera I laikā beidzās konsolidēšanās (nostiprināšanās ) un feodāļu likumīgā izveidošana par vienotu privileģētu dižciltīgu kārtu – šļahtičus, kas bija krasā pretstatā citām grupām, sevišķi “zemiskajiem ļaudīm”, (t.i., zemākstāvošajiem, saskaņā ar tā laika juridisko terminoloģiju). Šļahtičiem bija pivilēģijas tiesības īpašumā iegūt zemi un vergus. Vēlāk šai kārtai nostiprinājās nosaukums “muižniecība”, un Pētera I laikā šīs tiesības pamatojās uz to, ka viņiem bija karakalpošanas pienākums, bet tiem, kas izvairījās no tās, draudēja zemes un vergu konfiskācija.
Pētera I laikā par vergiem kļuva agrākie brīvie ļaudis, simti un tūkstoši tika pierakstīti fabrikām un rūpnīcām, un nebrīvās kalpības atcelšana praktiski nozīmēja nebrīvo kalpu beztiesīguma nostiprināšanos un muižnieku varas paplašināšanās pār zemniekiem.
Krass lūzums virknei gadsimtu pamatiem, tradicionālo attiecību pārkārtošanās, krass sabiedrības garīgās dzīves pavērsiens prasīja ideoloģisko pamatojumu. Pētera I reformu periodu pavadīja ievērojama ideju pamata un valdošās šķiras politiski tiesiskās ideoloģijas satura maiņa.
Oficiālā absolūtisma doktrīna sevī ietvēra tradicionālo cara varas teoloģisko pamatojumu. Monarha vara tika uzskatīta kā “dievišķais uzdevums”, bet galvenais attaisnojums reformām bija “vispārējais labums”. Turklāt ar “vispārējo labumu” tika saprasts vispirms feodāļu valdošās šķiras nostiprināšanās, viņu privilēģiju paplašināšana, dzimtbūšanas nostiprināšana. Tieši Pētera I laikā dzimtbūšana Krievijā ieguva nežēlīgas formas, ne ar ko neatšķirdamās no verdzības.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −5,48 €
Work pack Nr. 1144152
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register