Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
6,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:974078
 
Evaluation:
Published: 02.02.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 37 units
References: Used
Extract

Nekustamā īpašuma piespiedu atsavināšanas prakse valsts vajadzībām pasaulē ir pastāvējusi vienmēr un pastāv visur. Tikai pieejas ir ļoti dažādas. Piemēram, komunisma režīma valstīs (arī Latvijā - PSRS okupācijas laikā), nekustamo īpašumu atsavināja ne tikai bez kādas kompensācijas, bet pat daudzus īpašniekus sodīja par to, ka viņiem piederēja nekustamā manta.
Demokrātiskajās valstīs ir pieņemti likumi, kas regulē šo procesu. Vienmēr pastāv varbūtība, ka valsts attīstības nepieciešamībai, būs vajadzīga konkrēta teritorija, uz kuras atrodas indivīdam (vai daudziem indivīdiem) piederošais nekustamais īpašums. Un galvenais risināmais jautājums šeit ir atlīdzība indivīdiem par atsavināto īpašumu. Tas vienmēr ir ļoti sāpīgs process. Jo bez mantas vērtības naudas izteiksmē, vienmēr pastāv emocionālā komponente. Jo daudziem konkrētais nekustamais īpašums saistās ar tādiem jēdzieniem, kā tēvu mājas, vieta, kurā indivīds ir dzimis un izaudzis; apkārtējā daba; konkrētās vietas prestižs – kā gadījumā ar Nacionālo bibliotēku. Daudzi šeit iegādājās īpašumu, tieši tādēļ, ka pa logu paveras burvīgs skats uz Vecrīgu. Pēc darba autora domām, valsts konkrētām vajadzībām ir jāizvēlas konkrētā teritorija, tikai tādā gadījumā, ja citas iespējas nepastāv. Piemēram, Brazīlijā, 70 – 80-ajos gados, ceļot lielāko aizsprostu pasaulē uz Iguasu upes, vietas izvēle tika zinātniski pamatota – grunts ģeoloģiskā uzbūve tikai šajā vietā ļāva celt šo miljoniem tonnu smago milzeni. Un kompensācijas applūdināmajā teritorijā esošo nekustamo īpašumu īpašniekiem (8 tūkst. fermeru ģimenēm) tika skrupulozi aprēķinātas katrā konkrētajā gadījumā – ietverot tajā ne tikai pašu nekustamo īpašumu (zemi un ēkas), bet arī visu mantu, līdz pēdējam krēslam un lopus. Un arī tad neiztika bez strīdiem, daudzām tiesas prāvām, kuras sekmīgi tika atrisinātas par labu prasītājiem, jo Brazīlijas tālākai attīstībai bija vajadzīgs lēts un jaudīgs elektroenerģijas avots.1
Bet arī lielas kompensācijas negarantē procesa gludumu. Par to liecina šajās dienās (2005.gada augusts) notiekošā ebreju apmetņu piespiedu atsavināšana Izraēlā, Gazas sektorā.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register