Nitrolaku apdares kārtiņu veido nitroceluloze, sveķi un plastifikatori. Saistvielu šķīdināšanai izmanto šķīdinātājus: acetonu, metilspirtu, etiķskābes esteri, bet atšķaidīšanai – benzīnu, toluolu, etilspirtu un butilspirtu. Izšķir aukstā un karstā veidā uzklājamās nitrolakas. Kā biežāk lietotās aukstā veidā uzklājamās nitrolakas var minēt: NC-221, NC-222, NC-224 un NC-218.
Karstā veidā uzklājamās nitrolakas pirms lietošanas uzsilda līdz 70-75 temperatūrai. Karstā veidā uzklājamās nitrolakas ir NC-223, NC-225.
Lakas var būt spožas un matētas. Nitrolakas matētu virsmu iegūšanai pieder pie aukstā veidā uzklājamām lakām. Uz izstrādājumu virsmas tās veido līdzenu, matētu kārtiņu. Šīs lakas satur speciālas matējumu veidojošas vielas.
NC laku priekšrocība ir ātrā žūšana, vienkāršā lietošana, vienkāršā apdares defektu novēršana, kā arī tas, ka no klājumiem neizdalās formaldehīds. NC produktiem ir raksturīga arī laba adhēzija un labs izskats uz koka izstrādājumu virsmām.
Neskatoties uz daudzajām NC laku priekšrocībām. Lielākajai to daļai ir zems sausnes saturs, bet klājumiem ir vāja ķīmiskā, gaismas un mitrumizturība. Pēdējā laikā ķīmiskā rūpniecībā piedāvā NC lakas ar paaugstinātu mitrumizturību.
NC lakas izmanto arī gruntēšanai, iekštelpu mēbelēm un konstrukcijām, īpaši tajos gadījumos, ja nepieciešams dabīgs koksnes izskats. Atbilstoši klājuma kārtiņas biezumu iegūst, uzklājot laku trīs četras reizes.
NC laku ietekmes uz vidi pārbaude uzņēmumā.
Šā pētījuma mērķis bija noskaidrot darba vides gaisa piesārņojumu lakošanas procesā kokapstrādes iecirknī un tā iespējamo risku darbinieka veselībai pēc ekspozīciju salīdzināšanas ar higiēniskiem normatīviem. Pētījums veikt uzņēmumā. Kurā lieto NC lakas ar izsmidzināšanas tehnoloģiju. Gaisa piesārņojums darba vidē novērtēts darbinieka elpošanas zonā.
…