1.1.FISKĀLĀS POLITIKAS SATURS
Kas ir fiskālā politika? Latīņu valodā fiscus nozīmē valsts kasi. Šinī kasē nemitīgi ieplūst valsts ieņēmumi. No šiem ieņēmumiem ir atkarīga iespēja īstenot valsts uzdevumus. Tie nebūt nav stihiski procesi, bet stingri organizēta plānveida rīcība. Fiskālā politika līdz ar to ir mērķtiecīgu pasākumu komplekss, kas nosaka valsts kases ieņēmumu un izdevumu plūsmas. Fiskālā politika ir valsts ekonomikas politikas visaktīvākā sastāvdaļa, valsts ekonomiskās lomas praktiskā izpausme finansu jomā.
Fiskālās politikas galvenais uzdevums ir ekonomikas stabilizācija un dažādu negatīvu parādību ekonomikā novēršana. Uzņēmējdarbības veicināšanu, anticiklisku, antiinflācijas politiku, bezdarba samazināšanu, struktūrpolitiku, eksporta un importa regulēšanu, valsts aizsardzības stiprināšanu, sociālās aprūpes nodrošināšanu, kultūras atbalstīšanu, valsts infrastruktūras attīstību, dabas aizsardzības pasākumu ievērojamu daļu īsteno tieši ar fiskālās politikas palīdzību. Šī parasti aktīvā un iedarbīgā politika valstiski regulē tirgus ekonomiku gan tieši, gan netieši.
Tiešā regulēšana. Šāda veida regulēšana vispilnīgāk veicama ar valsts kases tiešajiem mērķa līdzekļiem konkrēto problēmu risināšanai. Daudzveidība šajā ziņā ir liela, piemēram, valsts no savas kases izdala līdzekļus jauna ceļa vai tilta būvē, kas veicinās transporta attīstību un veicinās kāda reģiona attīstību. Samazinot naudas summas ierēdņu algām, izdevumus konkrētām valsts institūcijām, var panākt valsts iestāžu darbinieku skaita samazināšanu. Ar piešķirto līdzekļu lielumu var regulēt bezmaksas augstākās izglītības apjomu līdz pat konkrētam studentu skaitam kādā augstākā mācību iestādē.
…