Nobeigums
Studiju darba ietvaros tika izpētīti jēdzieni “nodoklis” un “nodeva, nodokļu un nodevu uzlikšanas kopējie principi, nodokļu sistēmu teorētiskie aspekti, nodokļu un nodevu iekasēšanas tiesiskums, kā arī nodokļu un nodevu piemērošana divās valstīs – Latvijā un Igaunijā. Veiktie pētījumi un iegūtie rezultāti sniedz iespēju labāk izprast un orientēties nodokļu politikas un nodokļu sistēmu jomās, novērtēt nodokļu iekasēšanas tiesiskumu gan Latvijas valsts līmenī, gan arī starptautiskajā mērogā, sniedz plašāku redzesloku nodokļu tiesībās, analizēt priekšrocības un trūkumus konkrētās valsts nodokļu sistēmas ietvaros un normatīvajos aktos, kas paredz kārtību kādā tiek aprēķināti un iekasēti nodokļu un nodevas.
Galvenie studiju darba secinājumi ir:
1. Nodokļi ir valsts iekārtas pastāvēšanas neatņemama sastāvdaļa un galvenais valsts ienākumu avots.
2. Latvijas Republikas likumā “Par nodokļiem un nodevām” jēdziens “nodoklis” ir skaidri definēts un sevī ietver trīs galvenos elementus: bezierunu obligāts maksājums, bezatlīdzības maksājums, obligāts maksājums naudas izteiksmē, kas tiek ieskaitīts valsts budžetā.
3. Nodokļus klasificē pēc to iekasēšanas, ieturēšanas īpatnībām, faktiskā maksātāja aktivitāti un apliekamo objektu. Galvenā nodokļu iedalīšana ir tiešie un netieši nodokļi, kādi pastāv arī Latvijā.
4. Nodokļu politikai jābūt tādai, kas pārmērīgi nenoslogos nodokļu maksātājus, vienlaicīgi nodrošinot nepieciešamo līdzekļu ieskaitīšanu budžetā. Nodokļu politikai jābalstās uz efektīvas administrēšanas, ekonomiskās aktivitātes, elastīguma, taisnīguma un politiskās atbildības principiem, kā arī rūpīgi pārdomātiem normatīvajiem aktiem, kas paredz visu iepriekšminēto principu ievērošanu.
5. Nodokļu tiesībās jābūt skaidri un saprotami definētiem nodokļu administrācijas un nodokļu maksātāju tiesības un pienākumi.
…